Oyun

Victoria 3 Sistem Gereksinimleri

Strateji oyunları dendiği zaman akla ilk gelen oyun stüdyosu olan Paradox Interactive, geçtiğimiz günlerde Victoria oyun serisinin yenisi olan Victoria 3 oyununu tanıttı ve ön satışı açık hale getirdi. Dolayısıyla birçok strateji oyun severi şimdiden oyunumuzu satın almaya başladı. Bu durum popüler oyunlar arasında üst sıralara gelmesini ve çoğu kişinin Victoria 3 sistem gereksinimleri ile birlikte detayını araştırmasını sağladı. Bizler de bilgi eksikliğini gidermek amacıyla içeriğimizde oyunumuzun sistem gereksinimlerini inceleyecek ve öğrenmeniz gereken bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Victoria 3 Sistem Gereksinimleri

Victoria 3, 1900’lü yıllarda geçen ve içerisinde birçok detay barındıran strateji oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Modern ve ideal toplumu oluşturmaya çalıştığımız bu oyunda çeşitli toplulukları yönetmeyi öğreniyor, ülke ekonomisini düzenliyor ve dış ilişkilerinizi yönlendirmeye çalışıyorsunuz. Diğer tüm Paradox oyunları gibi içerisinde birçok detay barındıran Victoria 3, keyifli vakit geçirmek ve yönetim ögelerine hâkim olmak isteyen oyun severler tarafından mutlaka oynanması gereken oyunlar arasında yer alıyor.

Çok oyunculu desteği de bulunacak olan oyunumuzun kategorisi strateji, simülasyon ve tarihsel olarak biliniyor. İçerisinde politika, diplomasi, askeri ve yönetime dair tüm spesifikasyonları da barındırdığını belirtmeden geçmeyelim. Ancak yeni bir oyun olduğu ve yüksek işlem gücüne ihtiyaç duyduğu için her oyuncunun mutlaka Victoria 3 sistem gereksinimlerini inceleyerek kendi cihazı ile karşılaştırması gerekiyor.

Victoria 3 Sistem Gereksinimleri
Victoria 3 Sistem Gereksinimleri

Victoria 3 Minimum Sistem Gereksinimleri

Bir strateji oyunu olduğu için grafikten ziyade işlem gücüne önem veren Victoria 3, temel donanımlar noktasında ortalamanın üzerinde sistem gereksinimlerine sahip durumdadır. Dolayısıyla oyun oynatabilecek seviyede bir işlemciniz ve ortalamanın üstünde bellek boyutunuz bulunmuyorsa, en düşük ayarlarda bile oyunumuzu oynayabilmeniz mümkün olmayacaktır.

 • Windows 10 Home 64-Bit İşletim Sistemi
 • AMD FX 8370 veya Intel Core i3-3250 İşlemci
 • AMD R7 370 2GB veya Intel HD Graphics 630 veya NVIDIA GeForce GTX 660 2GB Ekran Kartı
 • 8GB+ RAM
 • 20GB+ Depolama Alanı

Victoria 3 minimum sistem gereksinimlerini fazlasıyla karşılıyorsanız hemen oyunumuzu satın alabilir ve erken erişim ile birlikte oynamaya başlayabilirsiniz. Yine de sorunsuz bir oyun deneyimi için önerilen sistem gereksinimlerini de incelemenizi tavsiye ederiz.

Victoria 3 Önerilen Sistem Gereksinimleri

En yüksek hızlarda ve yüksek işlem gücü altında bile oyunumuzu sorunsuz bir şekilde oynamak istiyorsanız, önerilen sistem gereksinimlerini karşılamanız gerekmektedir. Böylece ilk çıkış yaptığı tarihten itibaren orta yüksek grafik ayarlarında Victoria 3 oynayabilmeniz mümkün olacaktır.

 • Windows 10 64-Bit İşletim Sistemi
 • AMD Ryzen 5 2600X veya Intel Core i5-6600K İşlemci
 • AMD RX 590 8GB veya NVIDIA GeForce GTX 1660 6GB Ekran Kartı
 • 16GB+ RAM (DDR4 2999MHz+ önerilmektedir)
 • 20GB+ Depolama Alanı (SSD önerilmektedir)

Yeni bir oyun olduğu için ilk çıktığı süreçte bazı optimizasyon sorunlarının meydana gelebileceğini unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla beklentilerin de üstünde bir bilgisayarınızın bulunması kasma ve donma gibi problemlerin önüne geçebilmeniz için büyük önem taşımaktadır.

Victoria 3 Önerilen Sistem Gereksinimleri
Victoria 3 Önerilen Sistem Gereksinimleri

Victoria 3 Nereden Satın Alınır? Fiyatı Ne Kadardır?

Neredeyse tüm Paradox oyunlarında olduğu gibi Victoria 3 oyunu da Steam üzerinde listelenmektedir. Dolayısıyla oyunumuza sahip olmak ve ilk oynayan kişilerden biri olmak istiyorsanız mutlaka Steam hesabınızın bulunması gerekmektedir. İki farklı versiyonda satılan oyunumuzun fiyatları ise şöyledir:

 • Victoria 3 Standart Edition – 249,00TL
 • Victoria 3 Grand Edition – 399,00TL

Ayrıca oyunumuz çıktıktan sonra ek DLC paketlerinin de çıkacağını unutmamak gerekiyor. Bunun yanında yeni bir oyun olduğu için yakın zamanda herhangi bir indirime girmesi mümkün olmayacağı için satın almayı düşünüyorsanız vakit kaybetmemenizi tavsiye ederiz.

Victoria 3 Ne Zaman Oynanabilir Olacak?

İçeriğimizin başında da belirttiğimiz üzere henüz ön sipariş olarak sunulan Victoria 3 oyunu, Paradox Interactive tarafından belirtildiği üzere 25 Ekim 2022 tarihinden itibaren indirilebilir ve oynanabilir olacaktır. Bu tarihe kadar oyunumuzu yalnızca satın alabilir ve erken erişim fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Bunun yanında belirtilen tarihin her an değişebileceğini de unutmamanız gerekiyor.

Victoria 3 Ne Zaman Oynanabilir Olacak?
Victoria 3 Ne Zaman Oynanabilir Olacak?

Umarız Victoria 3 sistem gereksinimlerini incelediğinizde bilgisayarınızın karşıladığını görüntülemişsinizdir. Eğer minimum sistem gereksinimlerini dahi karşılayamıyorsanız, oyunumuz oynanabilir hale gelene kadar donanımlarınızı yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca Elden Ring Sistem Gereksinimleri başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu