Kapat
Vlog Nedir
ÇözümNet 108 views 0

Vlog Nedir ? Vlog Nasıl Çekilir?

Vlog Nedir , Bir insan neden Vlog çeker?  Vlog çekmek nedir? Ha bir de günlük Vlog çekmek diye şey daha var. İngilizcede bir kelime var; Journal. Günlük gibi bir şey ama günlük tam anlamını karşılamıyor. Biz buna seyir defteri diyelim. Çünkü hem yazıyor hem de daha sonra seyrediyorsunuz. Yaptıklarınızı,  yapacaklarınızı, uzun ve kısa dönem planlarınızı yazıyorsunuz. Hatıralarınızı ve başınıza gelen güzel olayları yazıyorsunuz. Tabii hatalarınızı da yazıyorsunuz, sebeplerini ve sonuçlarını..

Hani bu Journal bir seyir defteri ya bir taraftan da seyrediyorsunuz.  Bütün bunları yazdıktan sonra motive olmak ve ders çıkarmak için tekrar okuyorsun. Neredeydin nereye geldin, ilerledin mi yoksa yerinde mi saydın? Yoksa daha çok geriledin mi?


Vlog anlam bakımından bunu tam olarak karşılayamasa da Journal’in milenyum versiyonudur diyebiliriz.

Vlog Nedir

Hayatının her anını yazmıyorsun ama hem görsel ve işitsel hem de duygusal olarak en çarpıcı ayrıntısına kadar aktarabiliyorsun. İşte Vlog budur.

Artık günümüzde birçok kişi Vlog çekmeye başladı. İsteseniz de istemeseniz de Vlog hayatınızın içine bir şekilde giriyor. Çünkü artık günlükler bitti, bloglar da bitiyor. Yavaş yavaş insanlar Vlog’u deniyorlar.

Eğer siz de Vlog çekmeye niyetliyseniz ama nasıl ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. En popüler sorulardan biri Vlog için ekipman seçimidir.

Vlog Çekmek İçin Ekipman Seçimi

Vlog çekerken en büyük sıkıntılardan bir tanesi Vlog kamerasıdır dedik. Amacınıza ve bütçenize uygun bir kamera seçmek profesyonel Vlog hayatınız için oldukça önemlidir.

 • Ancak Vlog çekmeye başlamak istiyorsanız bunun pek de bir önemi yoktur. Öyle ki hali hazırda kullanmakta olduğunuz cep telefonunuzun kamerası ile bile Vlog çekmeye başlayabilirsiniz. Yeter ki bu işi yapmak için kararlı ve istekli olun.
 • Vlog çekerken asıl önemli olan içeriğin ne olduğu, insanlara ne anlattığınız, nelere cevap verebildiğinizdir. O yüzden ekipman eksikliği size engel olmamalı.
 • Videolarınızı 720p çözünürlükte çekseniz bile izleyiciler bundan rahatsız olmayacaktır.
 • İlerleyen zamanlarda bu işten keyif almaya başladıysanız daha profesyonel ekipman arayışına girebilirsiniz.
 • Vlog çekmeyi seviyor ve yeni bir kamera almayı düşünüyorsanız, Vlog kamerasında önemli olan noktalar; odaklama, ses kalitesi ve görüntü kalitesidir.
 • Taşınabilirlik açısından baktığımızda aksiyon kameralar ön planda yer alır. Daha sonra kompakt, ardından aynasız makineler ve son olarak DSLR makineler gelir.
 • DSLR makineler Türkiye’de çok fazla kullanılmıyor. Sizin tercihiniz de kompakt makine, aksiyon kamerası veya aynasız bir makine olabilir. Bunun kararını bütçenize göre verirsiniz.

Vlog Çekerken Rahat Olmanın Önemi

Her kamerayı eline alan video çekebilir mi? Tabi ki çeker ama YouTube’da sevilir mi sevilmez mi orası tartışılır. İlla Youtuber olacağım diye bir kaide elbette ki yok. Vlog çekmeye, popüler olmaya istekliyseniz temel kural “kendin gibi” olmaktır.

Vlog Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu işin temeli sürekli olarak yapılmasıdır. Bıkmadan usanmadan video çekmeye devam etmeli, içeriklerinizi zenginleştirmenin yollarını aramalısınız. Kanalınıza gelen yorumlara dikkat etmek de oldukça önemlidir. Videolarınızı izleyen insanların geri dönüşleri sizin yol haritanızı belirler.

 • İlk zamanlar video çekerken utanıp sıkılabilirsiniz. Ama kendinize güvenin. Bu her Youtuber’ın yaşadığı sorunlardan biridir. Kayıt tuşuna bastıktan sonra gerisi gelecektir.
 • Sokakta Vlog çekerken insanlar, beni görenler hakkımda ne düşünür? diye endişelenmeyin. Emin olun ki insanların kendi sorunları, kendi işleri, kendi meşguliyetleri var, siz umurlarında değilsiniz.
 • Konuşurken normal şekilde konuşun, yüksek sesle konuşmamaya özen gösterin. Hiçbir zaman uzun uzun cümleler kurmaya çalışmayın. Diliniz dolanabilir.
 • Kendiniz olun, özen gösterin ve “Kayıt” tuşuna bir an önce basın, gerisi gelecektir.
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.