Blog

Vpn Nedir? Vpn Nasıl kullanılır?

Bu yazımızda VPN nedir, ne amaçla kullanılır ve nasıl kullanılır sorularına yanıt vereceğiz. İnternet üzerinde hükümet tarafından yasaklanan birçok siteye erişemiyor olabilirsiniz.

Bunun yanında internette kimliğinizi daha da gizlemek istiyor olabilirsiniz. Sitelere erişmek veya internet takip edilmeden gezinmek istiyorsanız VPN yazılımlarını kullanabilirsiniz.

Dns nedir konulu makalemizde ilginizi çekebilir.

VPN Nedir?

VPN (Türkçe anlamıyla “Sanal Özel Ağ”), başka bir noktada bulunan cihazla sizin cihazınızın birleştirilmesi ile cihazı gizlemeye ve daha güvenli bir ortam yaratmaya yarayan teknolojidir. Örneğin kullandığınız bilgisayar ve internet VPN teknolojisi yardımıyla Almanya’da bulunan bir bilgisayar ve internete bağlanır, böylece sizi takip eden kişiler konumunuzu Almanya üzerinde görürler. Kısacası VPN sayesinde kriptolanmış bir tünel aracılığı ile internete erişirsiniz.

VPN’i bilgisayarınızla internet arasındaki bir tünel gibi düşünebilirsiniz. Bu tünel yardımıyla çevredeki izleyiciler ve kötü yazılımlardan korunursunuz. Ancak bu tünelin ne kadar sağlam olduğu da oldukça önemli bir konudur. VPN birçok çeşide sahiptir ve hepsinin ayrı bir güvenlik seviyesi bulunmaktadır.

Günümüzde kullandığımız ücretsiz VPN yazılımları çok güçlü bir güvenliğe sahip olmamakla birlikte ana amaç konumu farklı göstermek ve erişilmez sitelere erişmektir. Fakat VPN teknoloji temelde birbirleri ile iletişim kurması gereken ve aralarındaki verinin dışarıya çıkmasını istemeyen kurumlar tarafından kullanılmaktadır.

Örneğin birden fazla şubeye sahip bir işletmenin sahibiyseniz, bu şubeler arasındaki iletişimin güvenilir ve gizli olmasına önem gösterirsiniz. Aksi taktirde rakipleriniz veya sizi kötü duruma düşürmek isteyen kişiler/tüzel kişiler verilerinizi ve bilgilerinizi ele geçirip kötü amaçlar uğruna kullanabilirler. Bu noktada VPN kullanımı oldukça mantıklı olacaktır. Fakat kullanılan VPN hizmeti özel ve güvenilir bir sisteme sahip olmalıdır. Günlük kullanımda kullandığımız VPN yazılımları bu konuda yardımcı olmayacaktır.

vpn nasil kullanilir
vpn nedir

VPN Nasıl Kullanılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi VPN yazılımları güvenilirliğine ve kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. Yasaklı sitelere erişim ve gizliliğinizi korumak amacıyla VPN arıyorsanız ücretsiz VPN eklentilerini kullanabilirsiniz. Bu eklentileri tarayıcılarınızda ve telefon uygulama marketlerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz VPN yazılımları şöyledir;

  • Hotspot Shield
  • Windscribe
  • RusVPN
  • ZenMate VPN
  • NordVPN

Bunların dışında daha büyük ölçekli bir şekilde VPN teknolojisini kullanmak istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz VPN yazılımlarının web sitelerine ulaşarak iletişime geçmeli ve özel bir VPN hizmeti almak istediğinizi belirtmelisiniz. Bunun yanında Hotspot Shield gibi yazılım üreticileri, işletmeler için de özel paketler sunmaktadır.

Bunları da satın alarak hemen VPN kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken güvenliğin nasıl sağlandığı ve hizmetin hangi ülkelerden verildiğidir. VPN hizmetiniz konumunuza ne kadar uzak olursa aktarma hızları da o kadar düşük olacaktır.

İçeriğimizi tamamen okuduysanız VPN’nin ne kadar faydalı ve kullanılması gereken bir şey olduğunu öğrenmişsiniz demektir. İnternet üzerinde güvenlik kaygılarınız mevcutsa bireysel veya kurumsal olarak VPN yazılımlarını kullanabilir, güvenliğinizi ve gizliliğinizi istediğiniz konumlara getirebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu