WhatsApp

WhatsApp Çevrimdışı Görünme veya Çevrimiçi Durumu Gizleme

Bu yazımızda WhatsApp’ta çevrimiçi durumunuzu Android ve iPhone cep telefonlarında ve hatta WhatsApp Web’de kolayca nasıl gizleyebileceğinizi bu yazımızda bahsettik.

Çok sayıda arkadaş çevreniz varsa, ve arkadaş çevreniz arasında popüler biriyseniz WhatsApp’a şöyle bir bakmak istediğinizde, arkadaşlarınız sizi çevrimiçi gördüğü zaman, hemen mesaj atabilirler. Ama Whatsapp çevrimiçi durumunuzu gizleyebilirsiniz.

WhatsApp Messenger, dünya genelinde en yaygın kullanılan uygulamalardan biridir. Arkadaşlarınızla sohbet etmek, bir iş arkadaşınıza bazı acil belgeleri göndermek veya sadece en yakın arkadaşlarınızı veya aile üyelerinizi görüntülü aramak olsun, WhatsApp Messenger hayatımızda özel bir yer edinmiştir. Platform, bir kullanıcının çevrimiçi durumunu göstermek ve daha pek çok ilginç özelliğe sahiptir.

Ancak, WhatsApp’ta görünmez olmanız gereken zamanlar vardır. WhatsApp kullanırken çevrimiçi durumunuzu gizlemeniz veya yalnızca çevrimdışı görünmeniz gereken zamanlar vardır. Ya da sadece birinin platformda “Son Görülmenizi” görmesini engellemek istiyorsunuz. Yani, bu sorunlara çözüm arıyorsanız, doğru yere geldiniz. Bu yazıda, uygulamayı kullanırken WhatsApp’ta kolayca çevrimdışı görünebileceğiniz bu yazımızda anlattık. Fazla zaman kaybetmeden yapmanız gerekenlere bir göz atalım.

Mobil Telefonda WhatsApp Çevrimiçi Durumu Nasıl Gizlenir?

WhatsApp da çevrimiçi durumunuzu kolayca gizleyebilir veya WhatsApp’ta çevrimdışı görünebilirsiniz. Mesajlaşma uygulaması, hem Android hem de iOS platformlarında çevrimiçi durum özelliğini gizleme seçeneği sunar. Tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları takip etmek:

 1. WhatsApp’ı açın.
 2. Sağ üst köşedeki üç dikey noktaya gidin ve Ayarlar’a dokunun. iOS kullanıcıları, alt menüden Ayarlar’a kolayca dokunabilir.
 3. Ayarlar menüsünde Hesap’ı bulacaksınız. Üzerine tıklayın ve ardından Gizlilik seçeneğine gidin.
 4. Orada Son Görülme seçeneğini bulacaksınız. Uygulama size aralarından seçim yapabileceğiniz iki seçenek sunar. Kişilerim ve Hiç kimse arasında seçim yapabilirsiniz. İlki, kişilerinize çevrimiçi durumu gösterirken, ikincisi Çevrimiçi durumunu kimseye göstermez.
 5. WhatsApp messenger’da Çevrimiçi durumu gizlemek için ‘Hiç kimse’ seçeneğine tıklayın.

Web’de WhatsApp Çevrimiçi Durumu Nasıl Gizlenir?

WhatsApp Web, Android gibi çevrimiçi durumunuzu gizlemenize izin vermez. Ancak, WhatsApp Web için çevrimdışı görünmenize yardımcı olan bazı Chrome uzantıları vardır. Böyle bir uzantı WAIncognito‘dur. Uzantı, bir dizi ilginç özellik sunar. Başlangıç ​​olarak, WhatsApp Web’deki mesajlar için son görülen güncellemeleri ve Okundu bilgilerini açıp kapatmanıza yardımcı olur. Ayrıca, kullanıcıların belirli bir süre sonra okundu bilgisini otomatik olarak göndermelerine olanak tanıyan bir güvenlik zaman aşımı ayarlamasına olanak tanır. Bunu nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Chrome Web Mağazası’na gidin ve WAIncognito’yu arayın.
 2. Uzantıyı Chrome tarayıcınıza yükleyin.
 3. Şimdi web.whatsapp.com’u açın ve WhatsApp Durumunun hemen yanında bir gizli seçenek göreceksiniz.
 4. Menüden ‘Son Görülen güncellemeleri Gönderme’yi seçebilirsiniz ve bu kolayca engelleyecektir. Bu uzantıyı kullanarak okundu bilgilerini de engelleyebilirsiniz.

Mobil Cihazda Belirli Kişiler İçin WhatsApp Çevrimiçi Durumunu Nasıl Gizleyebilirim?

WhatsApp ayrıca bazı belirli kişiler için Son Görülme durumunu gizlemenize de olanak tanır. Android ve iOS kullanıcıları, aşağıdaki adımları izleyerek telefon kitaplıklarında bulunan belirli kişilerden çevrimiçi durumu gizleyebilir:

 1. Android veya iOS cihazınızda WhatsApp’ı açın.
 2. Sağ üst köşedeki üç dikey noktaya gidin ve Ayarlar’a dokunun. iOS kullanıcıları, alt menüden Ayarlar’a kolayca dokunabilir.
 3. Hesaplar’a gidin ve ardından Gizlilik’e tıklayın.
 4. Kullanıcılar daha sonra Son Görülme seçeneğine gidebilir ve orada Kişilerimin beklediğini seçme seçeneğini bulacaksınız…
 5. Üzerine tıklayın ve Son Görülme durumunuzu görmek istemediğiniz kişilerin yanındaki daire kutusuna dokunun. Alttaki yeşil daireye dokunun ve gitmeye hazırsınız.

Bu şekilde, belirli kişiler WhatsApp’taki çevrimiçi durumunuzu göremez.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu