WhatsAppBlogSosyal Medya

WhatsApp Dosya Biçimi Desteklenmiyor Sorunu ve Çözümü

Whatsapp dosya biçimi desteklenmiyor sorunu, birçok Whatsapp kullanıcısının karşılaştığı sorunların başında gelmektedir. Oldukça sık karşılaşılan bu sorun, genelde yanlış tipe sahip dosyaların aktarılmaya çalışılması sonucunda karşımıza çıkar. Bazı durumlarda atılan videolar ve fotoğraflar da bu hata yüzünden görüntülenemeyebilir. Fakat bazı çözüm yöntemleri ile bu sorunun üstesinden gelebilmek mümkündür. İçeriğimizde Whatsapp dosya biçimi desteklenmiyor sorunu ne anlama gelmektedir ve nasıl çözülür sorularını yanıtlandıracağız.

Whatsapp Dosya Biçimi Desteklenmiyor Sorunu

Whatsapp dosya biçimi desteklenmiyor hatası birçok sebepten ötürü meydana geliyor olabilir. Whatsapp tarafından dosya paylaşımı için koyulan bazı sınırlar bulunmaktadır. Bu sınırları karşılamayan bir dosya paylaşmak istemeniz halinde böyle bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden Whatsapp tarafından izin verilen tüm gereksinimleri karşılamanız gerekmektedir. Whatsapp ise bir dosyanın şu özelliklere sahip olması gerektiğini belirtmektedir:

  • Bir dosyanın boyutu maksimum 16MB olmalıdır. (Pdf, Docx gibi dosyalarda bu 32MB’ye kadar çıkabilir)
  • Belirli formatların dışında dosya gönderimi mümkün değildir. (JPG, PNG, MP4, PDF, WAV, MPG, AVI, XLS, ZIP vs.)
  • Dosya gönderme limitini aşmamanız gerekmektedir. (Android için 100MB, iOS için 128MB)

Eğer göndereceğiniz dosya bu özellikleri tam anlamıyla karşılıyorsa muhtemelen herhangi bir problem ile karşılaşmanız mümkün olmayacaktır. Ancak Whatsapp dosya biçimi desteklenmiyor sorunu çok daha farklı sebeplerden ötürü meydana geliyor olabilir. Çözümü için ise birkaç yöntem uygulamanızı tavsiye ederiz.

Whatsapp Dosya Biçimi Desteklenmiyor Sorunu
Whatsapp Dosya Biçimi Desteklenmiyor Sorunu

Whatsapp Dosya Biçimi Desteklenmiyor Çözümü

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu hata bir veya birden fazla sebepten ötürü meydana geliyor olabilir ve çözüm yöntemleri de oldukça çeşitlidir. Aşağıda bahsedeceğimiz alt başlıkları incelemeniz ve uygulamanız halinde sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Ancak sorunun üstesinden bir kez gelmeniz, bir daha karşılaşmayacağınız anlamına gelmeyecektir. Bu yüzden detayları inceleyerek bir daha karşılaştığınızda nasıl çözeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Whatsapp Dosya Paylaşım Durumlarını Karşılayın

Hatamız ile karşılaşıyorsanız ilk olarak yukarıdaki başlıkta belirttiğimiz Whatsapp dosya paylaşım kurallarını incelemeniz ve göndermek istediğiniz dosyaların bu şartlara uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer dosya biçiminde bir hata varsa veya yüksek boyutlu bir dosya göndermeye çalışıyorsanız, bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Bunu çözebilmek için ise dönüştürücü yazılımları kullanabilir veya dosyanızı başka yöntemlerle göndermeyi tercih edebilirsiniz.

Whatsapp Dosya Paylaşım Durumlarını Karşılayın
Whatsapp Dosya Paylaşım Durumlarını Karşılayın

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Bazen internetiniz var gibi gözükse de internet bağlantınızda bazı problemler meydana gelebilir. Hatta internet sağlayıcınız tarafından dosya yüklemenize izin verilmiyor bile olabilir. Bu gibi durumları anlamanın en basit yolu başka bir internet bağlantısı ve daha sonrasında başka bir cihaz üzerinden aynı dosyayı göndermeyi denemektir. Böylece internetinizde veya cihazınızda sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Telefon Ayarlarının Yanlış Yapılandırılmış Olması

Telefonunuzdaki veya başka cihazlarınızdaki ayarların yanlış yapılandırılmış olması Whatsapp üzerinden dosya göndermenizi engelliyor olabilir. Bunu çözebilmek için ise öncelikle telefonun tarih ve saatini kontrol etmeli, daha sonrasında uygulama izinlerini kontrol ederek gerekirse Whatsapp uygulamasını en baştan yüklemelisiniz. Böylece mevcut problemlerin önüne geçebilir ve Whatsapp dosya biçimi desteklenmiyor sorununu kısa sürede çözebilirsiniz.

Telefon Ayarlarının Yanlış Yapılandırılmış Olması
Telefon Ayarlarının Yanlış Yapılandırılmış Olması

Sunucu Kaynaklı Sorunlar

Belirsiz zamanlarda Whatsapp sunucularında sorunlar meydana gelebilmekte veya bakımlar yapılabilmektedir. Bu gibi durumlarda dosya gönderimi yaparken hatalar ile karşılaşabilmeniz oldukça doğaldır. Hatta daha ciddi durumlarda mesajlarınızı bile göndermemeniz mümkündür. Ancak bu gibi problemler mümkün olan en kısa süre içerisinde Whatsapp geliştirici ekibi tarafından çözülür. Eğer siz dosya göndermezken başka bir arkadaşınız da dosya göndermekte sorun yaşıyorsa muhtemelen sorun sunucu kaynaklıdır. Böyle bir olayla karşı karşıya kalmanız halinde beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.

Whatsapp dosya biçimi desteklenmiyor sorunu genellikle herkesin başına gelen ama kısa süre içerisinde kendiliğinden geçen bir sorun olarak bilinmektedir. Bu yüzden endişe etmek yerine sakin olmak ve çözüm yöntemlerini düzgünce uygulamak sizi kolayca çözüme götürecektir. Umarız sizler de bu içerik sayesinde hatanın üstesinden gelebilir ve bir daha karşılaşmazsınız. Bunun yanında Whatsapp Kullanımı Yasaklandı Nedir? Nasıl Çözülür? Başlıklı içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu