Blog

WhatsApp grup oluşturmadan toplu mesaj gönderme nasıl yapılır?

Bir konu hakkında bilgi vermek için veya istediğiniz kişilere ulaşabilmek için birden fazla kişiye aynı mesajı atmamız gerekebilir. Eskiden SMS mesaj yönteminde oldukça çok şekilde kullanılan bu toplu mesaj gönderme, günümüzde çok fazla kullanılmıyor. Fakat Whatsapp gibi neredeyse herkes tarafından kullanılan uygulamada bile toplu mesaj gönderebilmek mümkün. Bu yazımızda grup oluşturmadan istediğiniz kişilere toplu bir şekilde nasıl mesaj gönderilir sorusuna yanıt vereceğiz.

Ayrıca dikkatinizi çekebilir: Whatsapp sesli grup araması

Whatsapp Toplu Mesaj Göndermek

Whatsapp üzerinde grup oluşturarak seçtiğiniz kişilerle birlikte toplu bir sohbet ortamı oluşturabilirsiniz. Ancak tek gönderimlik mesajlar için grup kurmak oldukça mantıksızdır.  Bir kez mesaj gönderdikten sonra sonsuza kadar bir grubun durması hem insanın sinirini bozar hem de herkes tarafından görülmeyebilir.

Fakat göndermek istediğiniz mesajı tek tek herkese yazmak oldukça zor olabilir. Örneğin bir mesajı 50 kişiye göndermek istiyorsunuz ve bunu tek tek herkese göndermek zorundasınız. Ya da grup oluşturacak ve elli kişinin hepsini bu gruba ekleyecek ve öyle mesaj göndereceksiniz. Bu iki yöntemin de kendine göre zorlukları ve mantıksız tarafları bulunuyor. Bu yüzden toplu mesaj özelliğini kullanmanız çok daha iyi olacaktır. Peki bu toplu mesaj sistemi nasıl kullanılır?

Whatsapp Grup oluşturmadan Toplu Mesaj Göndermek / Android

Android işletim sistemli bir telefona sahipseniz aşağıdaki adımları uygulayarak istediğiniz kişilere toplu mesaj gönderebilirsiniz.

 1. Telefonunuzdan Whatsapp uygulamasına girin.
 2. Sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayın.
 3. Açılan menüde “Yeni Toplu Mesaj” butonuna tıklayın.
 4. Gelen ekrandan mesaj göndermek istediğiniz kişileri seçin.
 5. Kişileri seçtikten ve onayladıktan sonra Whatsapp sohbetler bölümünde toplu mesaj adında yeni bir sohbet bölmesi göreceksiniz.
 6. Buraya yazdığınız mesaj eklediğiniz herkese özel mesaj gibi gönderilecektir.
whatsapp grup oluşturmadan toplu mesaj göndermek

Whatsapp Toplu Mesaj Göndermek / iOS

iOS işletim sistemine sahip bir telefona sahipseniz (iPhone) aşağıdaki adımları uygulayarak istediğiniz kişilere toplu mesaj gönderebilirsiniz.

 1. Whatsapp uygulamasına giriş yapın.
 2. Sohbetler ekranının üstünde bulunan “Toplu Mesaj Listesi” butonuna tıklayın.
 3. Açılan ekranda “Yeni Liste” yazısına tıklayın.
 4. Gelen ekrandan mesaj göndermek istediğiniz kişileri seçin.
 5. İstediğiniz kişileri seçtikten sonra “Oluştur” tuşuna basın.
 6. Toplu mesaj listesinde oluşturulan gruba mesaj göndererek seçilmiş olan herkese ayrı ayrı mesaj gönderebilirsiniz.

Ancak hem Android hem de iOS işletim sistemleri telefonlarda fark etmeksizin sizi rehberine eklemeyen kişilere mesajınız gitmeyecektir. Bunu göz önünde bulundurarak toplu mesaj göndermeniz daha iyi olacaktır. Gönderdiğiniz tüm mesajlar herkese sanki birebir sohbetteymiş gibi gidecek, toplu gönderdiğinizi sadece siz bileceksiniz. Tüm bu bilgileri ve nasıl kullanıldığını öğrendiğinize göre iyi sohbetler dileriz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu