WhatsAppBlog

Whatsapp Konuşarak Mesaj Yazma – Android ve iOS

Whatsapp konuşarak mesaj yazma, birçok kişi tarafından kullanılan, oldukça gelişmiş ve kullanışlı bir sistemdir. İşletim sistemleri ile alakası olan bu özelliği her türlü cihazınızda kullanabilirsiniz. Fakat kullanmadan önce tam olarak ne anlama geldiğini öğrenmek gerekiyor. Bizler de bu içeriğimizde Whatsapp konuşarak mesaj yazma ne anlama gelmektedir ve nasıl kullanılır sorularını yanıtlayacağız.

Whatsapp Konuşarak Mesaj Yazma Nedir?

Whatsapp içerisinde sesli mesaj atma özelliği bulunmaktadır. Bu özellik ile sesini kaydederek karşı tarafa gönderirsiniz ve o kişi de sizin mesajınızı dinleyebilir. Fakat konuşarak mesaj yazma tamamen farklıdır. Bu yöntemde siz konuşarak metin mesajı yazar ve gönderirsiniz. Yani cihaz sizin konuşmanızı kaydederek bunu yazıya dönüştürür. Böylece klavyeye dokunmadan yazı yazabilirsiniz.

Güncel cihazlarda daha kullanışlı olan bu özelliği neredeyse her türlü telefonda kullanabilirsiniz. Fakat bazı cihazlarda kararlı bir şekilde çalışmayabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu deneme yanılma yöntemini denemektir.

Whatsapp Konuşarak Mesaj Yazma Nedir?
Whatsapp Konuşarak Mesaj Yazma Nedir?

Whatsapp Konuşarak Mesaj Yazma Nasıl Yapılır?

Whatsapp konuşarak mesaj yazma işlemi her cihazda farklılık gösterse de genel mantığı aynıdır. Bu yüzden sahip olduğunuz cihaza göre farklı işlemler yapmanız gerekebilir. Aşağıdan telefonunuza göre yönteminizi seçebilir ve hemen uygulamaya koyulabilirsiniz.

Android için Konuşarak Mesaj Yazma

Android işletim sistemine bir cihaza sahipseniz hiçbir özelliği açmanıza gerek kalmadan bu özelliği kullanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Telefonunuzu açın ve Whatsapp uygulamasına girin.
 • Konuşarak mesaj yazmak istediğiniz bir kişi ile sohbetinize tıklayın.
 • “Bir Mesaj Yazın” kısmına dokunun ve klavyeyi açın.
 • Klavyenin üst kısmında bulunan Mikrofon simgesine dokunun.
 • Açılan ekranda ortada bulunan mikrofon simgesine dokunun ve konuşun.
 • Konuşmanız bittikten sonra tekrar simgeye dokunun ve dinlemeyi sonlandırın.
 • Mesajınızı gönderin.

Görüldüğü üzere sesinizle mesaj yazmak Android işletim sistemine sahip cihazlar için oldukça kolay bir işlemdir. Bu özelliği sınırsız ve ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Fakat uzun süreli konuşmalarda sistem biraz karışıklık yaşayabilir. Ayrıca sesinizin Türkçe olarak algılanması için cihazınızın dilinin Türkçe olması gereklidir.

Android için Konuşarak Mesaj Yazma
Android için Konuşarak Mesaj Yazma

iOS için Konuşarak Mesaj Yazma

iOS işletim sistemine sahip bir cihaza sahipseniz öncelikle sesli konuşma özelliğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra aynı Android işletim sistemindeki gibi konuşarak yazma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu özelliği açmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Telefonunuzu açın ve Ayarlar uygulamasına girin.
 • Menüde yer alan “Genel” seçeneğine tıklayın.
 • Bu sayfa içerisinde “Klavye” seçeneğini bulun.
 • Sayfa içinde “Dikte’yi Etkinleştir” seçeneğini bulun ve aktif hale getirin.

Bu özelliği aktif hale getirdikten sonra konuşarak yazmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Bu adımlar ile her seferinde sesinizle mesaj göndermeniz mümkün olacaktır.

 • Whatsapp uygulamasını açın.
 • Mesaj göndermek istediğiniz kişinin sohbetine girin.
 • Mesaj yazma kısmına tıklayın.
 • Klavyenin köşesinde yer alan ve yeni çıkan Mikrofon simgesine dokunun.
 • Konuşmanız bittikten sonra tekrar mikrofon simgesine tıklayın ve mesajınızı gönderin.
iOS için Konuşarak Mesaj Yazma
iOS için Konuşarak Mesaj Yazma

Böylece iOS cihazlarda da Whatsapp konuşarak mesaj yazma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Bu özelliği not defteri ve diğer uygulamalarda da rahatça kullanabilirsiniz. Android işletim sistemine sahip telefonlar için de aynısı geçerlidir. Umarız içeriğimiz sayesinde siz de konuşarak mesaj yazma yöntemini öğrenmiş ve uygulamayı başarmışsınızdır. Whatsapp Süreli Mesaj Gönderme başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu