Kapat
Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar
whatsapp çöktü mü? WhatsApp mesaj gitmiyor!
Android 158 views 0

WhatsApp Mesaj Gitmiyor! WhatsApp Çöktü Mü?

Bu yazımızda sizlerle WhatsApp mesaj gitmiyor ve WhatsApp çöktü mü sorusunun cevabını paylaşacağız. Son zamanların popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp genç, yaşlı herkes tarafından sıklıkla kullanılan bir uygulama konumunda. Özellikle anlık video, fotoğraf ya da metin iletimi konusunda oldukça başarılı bir performansa sahip olan uygulamanın tercih edilmesinin en büyük sebebi ise akıllı telefon kullanımı oranın artmış olmasıdır.

İlk kurulduğu zamandan günümüze gelene kadar birçok yeniliği bünyesine ekleyen uygulama özellikle görüntülü sohbet ve video iletimi konusunda oldukça başarılı bir grafiğe sahip. Bir kaç yıl önce bu başarılı uygulamanın popüler olacağını tahmin eden Facebook ciddi bir satış fiyatı ile WhatsApp’ı bünyesine kattı. Ayrıca aynı dönemde Instagram uygulamasını da satın alan Facebook şirketi bu uygulamaları ortak server sistemleri üzerinden işletmeye başladı.

Aynı şirket bünyesinde bir araya gelen ve dünyanın en popüler uygulamaları olan markalar ciddi bir veri trafiği ile çalışmaktadırlar. Bu da zaman zaman sistemlerin aşırı yoğunluktan dolayı sorunlar yaşamasına sebep oluyor. Hizmette kısa süreli ya da bir kaç saatlik aksama yaşatan durumlar akabinde sistemler yeniden hizmete giriyorlar.

WhatsApp Çöktü mü?

İşin temeline baktığımızda WhatsApp tek başına bir platform değil, Facebook ve Instagram platformu ile senkron yani aynı zamanlı çalışan bir uygulama alt yapısına sahip. Ayrıca dünya çapında 1.5 milyar kullanıcının bu uygulamayı tercih ettiği de bilinmekte. Bu kullanıcılar bir gün içinde toplamda 60 milyar adet mesaj gönderimi yapmaktadır. Böylesi yoğun çalışan bir servis zaman zaman aksamalar yaşayabiliyor. Bu yüzden WhatsApp mesaj gitmiyor? sorularıyla zaman zaman karşılaşmak mümkün bu gibi durumlarda WhatsApp çöktü mü? soruları soruluyor doğal olarak. Çok sık olmasa da bazen bu durumlarla karşılaşmak mümkün.

WhatsApp Mesaj Gitmiyor Sorunu ve Çözümü

whatsapp çöktü mü? WhatsApp mesaj gitmiyor!

WhatsApp da global anlamda bir hata yoksa ve buna rağmen hala WhatsApp ile mesaj gönderemiyorsanız aşağıdaki çözüm yollarını deneyiniz.

  • WhatsApp’ın son sürümünün cep telefonunuzda yüklü olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer yüklü değilse Play Store’dan yada App Store’dan güncelleme yapınız.
  • Eğer WhatsApp’ın en son sürümü yüklüyse internet bağlantınızı kontrol ediniz.
  • Mesaj göndermek istediğiniz kişin sizi engellemiş olabilir. Bu durumda karşı tarafa mesaj gönderemezsiniz. Başka bir arkadaşınıza WhatsApp ile mesaj atarak mesajın gidip gitmediğini kontrol ediniz.
  • Cep telefonunuzun Ayarlar > Uygulamalar bölümünden WhatsApp uygulamasını bulup Verileri Temizle seçeneğini işaretleyiniz.

WhatsApp Çevrimdışı Mesaj Gönderimi?

WhatApp’ın çöktüğü durumlarda kişilerin birbirine anlık olarak mesaj göndermesi tabi ki mümkün değil. Yalnız WhatsApp çevrimdışı iken yani internet bağlantısı yokken ya da çöktüğü zamanlarda atılan mesajlar sistem çalışır hale gelene kadar sistemde gönderilmek için hazır bekletiliyor. Bu sayede azmak istediklerinizi unutmadan uygulamaya yazabilir ve istemin kullanılır hale gelmesini bekleyebilirsiniz.

WhatsApp İletişim Ücretleri

WhatsApp ilk yayına girdiği dönemlerde tek seferlik ücret ödemesi ile ömür boyu kullanım garantisi veriyordu. Lakin firma Facebook tarafından satın alındıktan sonra hizmet ücreti de ortadan kaldırılmış oldu. Artık WhatsApp tamamen ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.