Blog

Whatsapp Mesajları Yeni Telefona Taşıma

Whatsapp üzerinden nerdeyse tüm çevremizle sohbet ediyoruz ve birçok sohbet geçmişi ve bilgi barındırıyoruz. Fakat telefonumuzu değiştirdiğimiz zaman bu mesajların ve bilgilerin hepsi kaybolabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için sohbet geçmişini yedeklemek ve kaydetmek gerekiyor.

Bu işlemleri yapmanız halinde telefonunuzu değiştirseniz bile mesajlarınız kesinlikle kaybolmuyor. Bu yazımızda da Whatsapp mesajları yeni telefona taşıma işleminin nasıl yapıldığını göstereceğiz.

Ayrıca bakınız: Silinen whatsapp mesajları nasıl geri yüklenir?

Whatsapp Sohbet Geçmişi

Gün içerisinde Whatsapp üzerinden yaptığınız tüm Whatsapp mesajlaşmalarına sohbet geçmişi adı verilir. Whatsapp sohbetler sayfasında gördüğünüz tüm sohbetleriniz sohbet geçmişine girmektedir. Yazılan her mesaj, fotoğraf, video ve ses dosyası sohbet geçmişine dahil edilmektedir.

Ve tüm bu dosyalar telefonunuzun dahili hafızasında depolanır. Bu yüzden telefonunuzu değiştirdiğinizde mesajlarınız otomatik olarak gelmeyebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için telefonunuzu değiştireceğiniz zaman mesajlarınızı yedeklemeli ve dışarı aktararak yeni telefonunuza göndermelisiniz.

Whatsapp Sohbet Yedekleme

Öncelikle Whatsapp üzerinde bulunan yedekleme sistemini mutlaka kullanmanız gerektiğini unutmayın. Yedekleme hizmetini açmanız halinde günlük, haftalık veya aylık olarak tüm sohbet geçmişiniz kaydedilir.

Böylece başka telefonlarda da mesajlarınızın kolayca geri gelmesini sağlayabilirsiniz. Yedekleme hizmetlerini aktifleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Telefonunuzu açarak Whatsapp uygulamasına girin.
  • Sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayarak açılır menüden “Ayarlar” yazısına tıklayın.
  • Açılan sayfada menüden “Sohbetler” sekmesine geçin.
  • Sayfayı aşağıya kaydırarak “Sohbet Yedeği” butonunu bulun ve tıklayın.
  • “Yedekle” butonuna basın.

Ayrıca sayfayı aşağıya kaydırarak direkt olarak bulut sistemlerine de (Google Drive, iCloud) otomatik yedek alınmasını da sağlayabilirsiniz. Böylece hiçbir işlem yapmadan telefonunuzu değiştirseniz bile hesabınızın bağlı olması sebebi ile mesajlarınız otomatik olarak yüklenecektir.

Whatsapp Sohbet Geçmişini Dışarı Aktarma / Whatsapp Mesajları Yeni Telefona Taşıma

whatsapp mesajlari yeni telefona tasima
whatsapp mesajları yeni telefona taşıma

Bulut yedeklemeye güvenmiyorsanız ve manuel olarak sohbetlerinizi yedeklemek, kendinize özel bir depolama alanında barındırmak istiyorsanız dışarı aktarma yöntemini kullanabilirsiniz.

Bu yöntem sayesinde tüm sohbetlerinizi SD kartınıza kaydedebilir ve daha sonra yeni telefonunuzda geri yükleyebilirsiniz. Whatsapp sohbetlerini dışarı aktarma işlemini de yapabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Yukarıda bahsettiğimiz yedekleme işlemini yaptığınızdan mutlaka emin olun.
  • Telefonunuzun dosya yöneticisine girip “Whatsapp” klasörünü bulun.
  • İster bu klasörün içerisindeki tüm dosyaları kopyalayın, isterseniz de yalnızca Databases klasörünü kopyalayın.
  • Bu dosyaları SD kartınıza aktarın.
  • SD kartınızı yeni telefonunuza taktığınızda ve Whatsapp’ı yüklediğinizde bu mesajları geri yüklemeniz için gelen uyarıya evet diyin.

Böylece manuel olarak Whatsapp sohbetlerinizi aktarmış olursunuz. Bunun yanında isterseniz sadece istediğiniz sohbetleri de dışarı aktarabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey dışarı aktarmak istediğiniz sohbete uygulama üzerinden girmek ve sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayarak “Sohbeti Dışarı Aktar” yazısına tıklamaktır.

Manuel işlemlerle uğraşmamak için sadece Google Drive yedeklemesi yapabilir ve her telefondan sohbetlerinize hızlıca ulaşmanızı sağlayabilirsiniz. Umarız siz de kolay bir şekilde tüm sohbetlerinizi yedekleyebilir ve yeni telefonunuza geçirmeyi başarabilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu