Blog

WhatsApp Tik İşareti ve Anlamları (Tek Gri Tik, Çift Gri Tik, Çift Yeşil Tik)

WhatsApp mesajlaşmalarda farklı tik işareti karşımıza çıkmaktadır. Tik işaretleri whatsapp mesajlaşmada mesajların iletilip iletilmediği ve gönderilen mesajın okunup okunmadığı anlamlarına gelmektedir.

Bu tik işaretleri, tek gri tikçift gri tik ve çift yeşil tik işareti olmak üzere 3 tanedir. WhatsApp da her tik işareti farklı anlamlara gelmektedir.

WhatsApp Tik İşareti ve Anlamları

WhatsApp da karşılıklı mesajlaşırken attığınız mesaj WhatsApp mesajlaşma ekranın da sağ tarafta, mesajlaştığınız kişinin gönderdiği mesaj ise sol tarafta görünmektedir. Sizin gönderdiğiniz mesajın karşı tarafa iletildiği yada iletilmediği, görüldüğü yani okunduğu yada okunmadığı tik işareti ile anlatılmaktadır.

Bu işaretler tek gri tik, çift gri tik ve çift yeşil tik olmak üzere 3 tanedir. Şimdi bu işaretlerin ve renklerin anlamına bakalım.

Tek Gri Tik ✓ 

Gönderdiğiniz mesaj karşı tarafa henüz ulaşmamıştır. Bunun bir kaç nedeni olabilir. İlk neden karşı tarafın yada sizin interneti kapalı olabilir. İnternet bağlantısını kontrol ediniz. 2. neden WhatsApp da karşı taraf sizi engellemiş olabilir. 3. neden ise WhatsApp da genel bir sorun olabilir.

Çift Gri Tik ✓✓ 

Çift gri tik gönderdiğiniz mesajın karşı tarafa ulaştığı ama henüz okunmadığı anlamına gelmektedir.

Çift Yeşil Tik ✓✓ 

Gönderdiğiniz mesajın karşı tarafa ulaştığı ve okunduğu anlamına gelmektedir.

WhatsApp Okundu Bilgisi Nasıl Gizlenir?

Yukarıda WhatsApp çift yeşil tik işaretinin okundu anlamına geldiğini sizlerle paylaştık. Peki çift yeşil tik işaretinden yani okundu bilgisinden nasıl kurtulabiliriz. Okundu bilgisinden kurtulmak için WhatsApp uygulamasını açın ve Ayarlar > Hesap > Gizlilik yolunu izleyin. Açılan sekmede Okundu bilgisi kısmını aktif ise kapatın.

Okundu bilgisini kapatırsanız size gelen mesajların okundu bilgisi kapanmakla beraber karşı tarafında okundu bilgisini göremeyeceksiniz. Sadece WhatsApp gruplarında, okundu bilgisini kapatsanız dahi gruplarda okunan mesajların yani görülen mesajların bilgisi kapanmayacaktır.

Tik İşareti Kopyala ✓ ✓

Tik işareti neredeyse FacebookinstagramTwitterTikTok gibi sosyal medya hesaplarında ve WhatsApp tüm mesajlaşma uygulamalarında kullanılmaktadır. Günümüze kadar sadece onay anlamında yada bir işin tamamlandığını belirtmek amacıyla kullanılan bu işaret artık günümüzde sosyal medya ve internetin kullanım alanlarının artmasıyla çok daha farklı anlamlarda taşımaya başlamıştır.

Sizde onay anlamında kullanmak istiyorsanız yukarıda kopyala yapıştır yaparak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu