BlogWhatsApp

WhatsApp Topluluğu ve WhatsApp Grubu Arasındaki Farklar Nelerdir?

WhatsApp grupları ve toplulukları, birçok temel açıdan farklıdır.

WhatsApp grupları ve WhatsApp toplulukları, aynı anda birkaç kişiyle iletişim halinde olmanızı sağlar, ancak birçok kullanıcı ikisi arasındaki farkı anlayamamıştır.

WhatsApp gruplarını ve topluluklarını birbirinden ayıran özellikler nelerdir? Bu kılavuz, bir WhatsApp topluluğu ile bir WhatsApp grubu arasındaki farkları anlamanıza yardımcı olacaktır.

1. Üye Sayısı

Kasım 2022’de WhatsApp, bir gruba eklenebilecek üye sayısını değiştirdi . WhatsApp, bir gruba 1024 üyeye kadar eklemenizi sağlar. Başlangıçta 254 olan bu rakam, 512’ye yükseltildi ve sonunda 1024’e yükseldi. WhatsApp’taki işletmelerin ve profesyonellerin bağlantıda kalmasına yardımcı oluyor.Kapalı

WhatsApp topluluğu, grupları tek bir çatı altında düzenlemenin bir yolu olan ve daha fazla kitleye etkili bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bir dizin özelliğidir. Yönetici, WhatsApp topluluk duyuru grubuna toplam 50 grup veya 5000 kişi ekleyebilir.

Bir WhatsApp topluluğu oluşturduktan hemen sonra üye ve grup eklemeye başlayabilirsiniz .

2. İçerik Paylaşımı

WhatsApp toplulukları ve grupları, içerik paylaşımı açısından farklıdır. Kullanıcılar gruplar halinde metin ve medya gönderebilir, mesajlara tepki verebilir, anketler oluşturabilir ve başkalarından bahsedebilir. Grup yöneticisi tarafından kısıtlanmadıkça tüm üyeler istedikleri içeriği paylaşabilirler.

WhatsApp grupları, üyelerin tartışmalar yapmasına ve birbirleriyle iletişim kurmasına olanak tanır. Üyeler, birbirlerinin mesajlarına özel olarak veya grup içinde cevap verebilirler.

WhatsApp toplulukları, esas olarak gruplar arasında güncellemeler vermek için oluşturulduklarından farklı çalışırlar. Bir WhatsApp topluluğu, tüm katılımcıların görmesi için topluluğun duyuru grubunda yalnızca yöneticinin mesaj göndermesine izin verir.

Üyeler, topluluk yöneticisi tarafından gönderilen mesaja tepki veremezler ancak belirli bir mesaja özel olarak cevap verebilirler. Ayrıca topluluk üyeleri, topluluğun başka kimlerin parçası olduğunu göremez.

3. Gizlilik

Küçük ince ayarlarla bir WhatsApp grubunun gizlilik ayarlarını değiştirebilirsiniz; ancak, değiştiremeyeceğiniz bazı ayarlar vardır.

Örneğin, bir WhatsApp grubuna kişi eklediğinizde, kişi listesinde olup olmadığına bakılmaksızın, iletişim bilgileri diğer grup üyeleri tarafından görülebilir. Kullanıcılara kişileri kaydetme ve grupta istedikleri kişilerle bağlantı kurma konusunda tam özgürlük verir. Tanımadığınız kişilerin sadece aynı grubun bir parçası olarak telefon numaranıza erişmesi biraz endişe verici.

WhatsApp toplulukları bu açıdan farklıdır. Topluluklar güncellemeleri iletmek için oluşturulduğundan, WhatsApp bilgilerini diğer üyelere ifşa etmeyerek kullanıcı gizliliğini korur.

4. Özellikler

WhatsApp grupları, herkesin birbiriyle bağlantı kurmasına ve etkileşimde bulunmasına olanak tanır. Kullanıcılar resimler, videolar ve belgeler gibi ortamları, konumlarını gönderebilir ve gruptaki kişileri paylaşabilir. Ayrıca mesajları herkese ayrı ayrı iletebilirsiniz. WhatsApp gruplarında, kullanıcıların da fikirlerini bildirebilecekleri Anketler bulunur.

Mesajlara tepki verebilir ve ayrıca yanıtlamak için birini seçebilirsiniz. Yani karşılıklı etkileşim için WhatsApp grupları oluşturulmaktadır.

Öte yandan, WhatsApp toplulukları söz konusu olduğunda özellikler sınırlıdır. Kullanıcılar, topluluk içindeki herhangi bir uyarı veya değişiklik hakkında bilgilendirilir. Bunun yanı sıra konum, medya, iletişim numarası, belgeler gibi içerikleri yalnızca yönetici paylaşabilir. Toplulukta üyelerin geri bildirimlerini almak için anket oluşturma seçeneği yoktur.

WhatsApp grupları, istediğiniz kadar yönetici oluşturmanıza olanak tanır. Öte yandan, WhatsApp toplulukları, kullanıcıların bir seferde 20 adede kadar yönetici oluşturmasına olanak tanır.

5. Arama Özellikleri

Gruplar, sekiz üyeye kadar sesli ve görüntülü görüşme yapmanıza olanak tanır. Görüşme uçtan uca şifrelenir ve küçük toplantılar için uygundur.

Kullanıcılar ayrıca bir WhatsApp araması sırasında bir mesaj gönderebilir ve videoyu duraklatabilir. Aramayı kesmeden ekranı küçültebilir ve diğer uygulamalara gidebilirsiniz.

Mesajlar gibi, kullanıcılar da topluluklarda WhatsApp sesli veya görüntülü arama yapamaz. Topluluklar mesajlarınızı birçok kişiye yönelteceğinden, üyelerin arama seçeneği yoktur.

WhatsApp Grupları ve Toplulukları ile Bağlantılarınızı Genişletin

Hem WhatsApp grupları hem de WhatsApp toplulukları insanları bir araya getirmeyi amaçlasa da ikisi arasında dikkate değer farklar bulunuyor.

WhatsApp grupları karşılıklı tartışma ve katılıma daha yatkındır. Bu nedenle, diğer üyelerle karşılıklı etkileşim kurmak istiyorsanız, bir WhatsApp grubu oluşturun.

Öte yandan, üyelerden herhangi bir etkileşim istemiyorsanız, bir WhatsApp topluluğu oluşturmak daha iyi bir seçenektir. Bir WhatsApp topluluğunda yalnızca yönetici mesaj ve medya gönderebilir. Diğer kullanıcılar, yönetici tarafından gönderilen mesajları arayamaz ve hatta yanıt veremez. Bu nedenle, akıllıca seçin ve ardından diğer kullanıcılarla buna göre bağlantı kurun.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu