Blog

WhatsApp Yedekleme Kapatma Nasıl Yapılır? [2021 Güncel]

Whatsapp üzerinde yaptığınız tüm konuşmalar veri tabanında sizin daha sonra ulaşabilmeniz için düzenli olarak kayıt altına alınmaktadır. Siz herhangi bir değişiklik yapmadıysanız gece saat 2 gibi mesajlarınız sürekli olarak yedeklenir.

Son zamanlarda çıkan Whatsapp güvenlik tartışmaları da bu yedeklemeler hakkında şüphelenmemize yol açtı. Fakat bu endişeden kurtulmak istiyorsanız yedeklemeleri kapatabilirsiniz.

Bu yazımızda Whatsapp yedekleme kapatma nasıl yapılır sorusuna yanıt vereceğiz.

Whatsapp Yedekleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Whatsapp yedekleme özelliği özüne bakıldığında oldukça faydalıdır. Yedekleme hizmeti sayesinde mesajlarınız kaybolmaz ve telefonunuzu değiştirseniz bile eski mesajlarınıza erişebilirsiniz. Bu açıdan incelendiğinde yedekleme işlemini değiştirmeye ve durdurmaya gerek duymayabilirsiniz.

Fakat bazı kişiler tarafından bu yedeklemenin sadece sizin için yapılmadığı, Whatsapp tarafından incelenebileceği ve paylaşılabileceği de iddia edilir. Buna inanıp inanmamak size kalmış bir durum ancak yedeklemeyi kaldırmanız halinde mesajlarınız kaydedilmez ve herhangi bir hafıza sorununda veya telefonunuzu değiştirmeniz halinde tüm mesajlarınız kaybolur.

Ayrıca yedekleme işleminin internet paketinizden harcamadığını unutmayın. Yedekleme işlemi yalnızca bir Wi-Fi ağına bağlıyken gerçekleşir. Kısacası bu sebeple yedeklemeyi kapatmayı düşünüyorsanız endişelenmenize gerek yok.

Ayrıca bakınız: Whatsapp mesaj yedekleme nasıl yapılır?

whatsapp yedekleme kapatma 2
whatsapp yedekleme kapatma

Whatsapp Yedekleme Kapatma

Whatsapp yedeklemesini kapatmaya karar verdiyseniz bu işlemi kısa süre içerisinde yapabilirsiniz. İsterseniz daha sonrasında tam tersi işlemi yaparak tekrar yedeklemeleri açabilirsiniz. Tekrar açmanız halinde ise bir süre yedekleme yapılacağı için Whatsapp’a erişemeyeceğinizi unutmayın. Yedeklemeyi kapatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Telefonunuzu açarak Whatsapp uygulamasına tıklayın.
  • Sağ üstte bulunan 3 nokta işaretine basın.
  • Açılan menüden “Ayarlar” sekmesine tıklayın.
  • Sayfa içerisinde ikinci sırada bulunan “Sohbetler” yazısına dokunun.
  • Sayfayı aşağıya kaydırarak “Sohbet Yedeği” yazısını bulun.
  • Bu sayfanın içerisinde “Google Drive’a yedekle” butonuna tıklayın.
  • Seçenekler arasından “Asla” seçeneğine tıklayın.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık sohbetleriniz yedeklenmeyecektir. Fakat bundan önce yapılan yedeklemeler saklanmaya devam edilecektir. Bunları da kaldırmak istiyorsanız tüm sohbetleri silmeniz gerekir. Bundan sonrasında ise ister manuel olarak yedekleme işlemi yaptırabilir isterseniz de günlük, haftalık veya aylık olarak yedekleme planı oluşturabilirsiniz. Ayrıca aynı sayfa içerisinde yedekleme hesabınızı, yedeklenecek dosyaları ve hangi internet bağlantısıyla yedekleme yapılacak gibi ayarları da yapabilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu