Blog

Wi-fi Direct Nedir

Mobil cihazlarda dosya paylaşımı hayatımıza kızılötesi ile giriş yapmıştır. Basit dosya gönderimi için kullanılan kızılötesi, iki cihazın birbirine dokundurularak paylaşım yapmasına olanak sağlıyordu. Kısa dalga boylarını kullanarak yapılan bu işlem oldukça yavaştı. İlerleyen zamanlarda hayatımıza bluetooth’un girmesiyle artık bu özelliği kullanmıyoruz. Günümüz sosyal yaşantısı içerisinde teknolojik verilerin paylaşımının, hayatımızda önemli bir yeri var. Kızılötesinden daha hızlı olan bluethooth’un yerini şimdilerde Wi-Fi Direct alıyor. Peki, nedir bu Wi-Fi Direct?

Wi-Fi Direct Nedir?

2011 de android cihazlarla hayatımıza giren Wi-Fi Direct, android cihazlar arasında hızlı dosya paylaşım aracıdır. Bluetooth’a nazaran daha hızlı olan bu paylaşım aracı, çok büyük dosyaları bile (fotoğraf, video, müzik) çok kısa sürede diğer cihaza transfer edebiliyor. İlk çıktığı zamanlarda Wi-Fi 2p2 olarak anılıyordu. Paylaşım sırasından internete ihtiyaç duymaması ise büyük bir avantaj. 2 GB büyüklüğündeki dosyaları 1 veya 2 dk içerisinde gönderebiliyor. 6600 model telefonlar ile hayatımıza giren bluetooth, içinde olduğumuz hız çağında yerini artık Wi-Fi Direct’e bırakıyor.

Nasıl Kullanılır?

Paylaşımı wifi aracılığıyla yaptığı için, paylaşım yapacağınız iki cihazında wifi özelliği bulunması gerekmektedir.

Öncelikle cihazımızın ayarlar bölümüne girip Wi-Fi ayarlarından, Wi-Fi Direct özelliğini açıyoruz.

Cihaz taramaya basıp etrafımızdaki cihazları buluyoruz.

Göndermek istediğimiz cihaza eşlenme seçeneğini seçiyoruz.

Artık cihazımız dosya gönderimi için hazır. Seçtiğimiz dosyada ”paylaş” seçeneklerinden Wi-Fi Direct‘i seçip eşlenen cihaza yolluyoruz.

Bu işlemleri Smart TV’lerde ve bilgisayarlarda da yapabilirsiniz. Bu özelliği bilgisayarınızda kullanabilmeniz için, bilgisayarınızın Windows 8,1 veya Windows 10 olması gerekmektedir. Ayrıca Wi-Fi Direct sayesinde Smart televizyonlarınıza, dosya paylaşımı yapmadan bağlanabilirsiniz. Bunun için bir kablosuz ağa, modeme ihtiyacınız yoktur.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı