Kapat
Wi-Fi Güvenliğine Dikkat Etmeyenlere Öğütler
İnternet 251 views 0

Wi-Fi Güvenliğine Dikkat Etmeyenlere Öğütler

Wi-Fi Güvenliğine Dikkat Etmeyenlere Öğütler

Bilindiği gibi wi-fi, Wireless Fidelity’nin kısaltması olarak tanımlanmakta; Türkçe’mizde kablosuz bağlantı ağı ya da kısa şekliyle kablosuz ağ şeklinde anılmaktadır. Günlük hayatımızda varlığını artık derinden derine hissettiren wi-fi, kişisel bilgisayarlardan akıllı telefonlara, tabletlerden oyun konsollarına kadar iletişim/eğlence dünyasında herkese lazım. Ancak konu wi-fi güvenliği konusuna gelince herkesin aynı hassasiyeti göstermediği ortada. Bu yüzden birilerinin wi-fi güvenliğine dikkat etmeyenlere öğütler vermesi gerekiyor. Kablosuz ağlara erişim sağlayan yazılımlar arttıkça bu konuda “güvenlik sorunu” ön plana çıkıyor. Güvenliği artırmak adına yüklenen programlar da, güvenliği tehdit eden unsurlara dönüşebiliyor. Bilindiği gibi başka bir kablosuz ağa girmek (saldırı) bir suç.

Wi-Fi Güvenliğine Dikkat Etmeyenlere Öğütler

Güvenlik İçin Bilinmesi Gerekenler

Herkesin internet bağlantısını izinsiz erişimlerden koruması gerekmektedir. Bunun için güvenlik protokolleri mevcut. Ancak protokollerin varlığına rağmen hatalı internet ayarlamaları veya şifrenin kolay deşifre edilebilir olması nedeniyle kötü niyetli kimseler wi-fi ağına rahatlıkla girebilirler. Ancak bazı yazılımlarla kablosuz bağlantı ağlarının güvenliği test edilebiliyor. Ayrıca siber saldırıya uğrama durumu da analiz edilip kontrol altına alınabiliyor. Söz konusu araçlar wi-fi güvenliğine dikkat etmeyenlere öğütler kapsamında pekala değerlendirilebilir. Bunun için, öne çıkan bazıları hakkında kısa bilgiler vermek yararlı olacaktır. Bunlardan birincisi Fern adını taşıyor. Fern, Phython dilinde yazılmış olup, kablosuz ağ analizi yapmayı sağlayabiliyor. Güvenlik boşluklarını bulup güvenliği maksimuma çıkarılabiliyor.


Wi-Fi Güvenlik Yazılımı Örnekleri

Üst düzeyde kablosuz ağ güvenliğini sağlamak wi-fi güvenliğine dikkat etmeyenlere öğütler konusunda temel hedeftir. Bunu Reaver ile sağlamak mümkün.

Wi-Fi Güvenliğine Dikkat Etmeyenlere Öğütler

Diğer yandan Wireshark da en iyi wireless protokolü “analizörü” olarak karşımıza çıkmaktadır. Ethernet, Bluetooth ve USB’den canlı veri yakalayıp analiz edebilmektedir.

Wi-Fi Güvenliğine Dikkat Etmeyenlere Öğütler

Öte yandan Wifisher ise popülaritesini son dönemde artıran bir kablosuz ağ güvenlik aracı olarak sinyal menzilindeki diğer kablosuz ağların güvenlik protokolünü aşma yeteneğine de sahiptir. Wi-fi güvenliği konusunda kullanıcılar kablosuz ağ adını gizleme yoluna gitmelidirler. Yani SSID adı verilen kablosuz ağ adını gizlemek için modem ara yüzündeki kablosuz ağı güvenliği sekmesindeki “kablosuz ağ adını gizle” seçeneği aktifleştirilmelidir.

Güvenli Wi-Fi Dilekleriyle

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.