Blog

Wi-Fi Hotspot Nedir

Bu yazımızda sizlere Wi-Fi Hotspot Nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Günümüz dünyasında gün geçtikçe artan mobil wifi Hotspot sistemi hayat kurtaran internet sağlayıcılar olabilmektedir. Mobil Hotspot dizüstü bilgisayar, MP3 çalar, telefon, tablet ve taşınabilir oyun cihazların da internet paylaşımı sağlamaktadır. Mobil Hotspot’lar modemler de olmak üzere aynı şekil de 3G veya 4G erişimi sağlamak için mobil geniş bant desteği alınmaktadırlar. Mobil destekli bir cihazın 9 metreye kadar internete bağlanmasına imkan sağlamaktadır. Böylelikle telefonunuzu wifi olarak kullanabilirsiniz.

Wi-Fi Hotspot Nedir

Wi-Fi Hotspot Nedir
Wi-Fi Hotspot Nedir

Bir kaç çeşit Hotspot bulunmaktadır. Bazıları 3G veya 4G sinyali yayınlayan taşıyıcılar tarafından desteklenen küçük cihazlardır. Bazıları USB cihazlardır. Bazıları ise mobil Hotspot özelliği olan akıllı telefonlardır. Bu telefonlar kablosuz bağlantılarını başkalarıyla bölüşerek internet bağlantısı sunan erişim noktalarıdır. Mobil Wi-Fi ya da Hotspot’lar internete birden fazla kişiyi bağlamaktadır. iPhone ya da başka telefonların bağlanmasına olanak sağlayan sistemlerdir. Bu tarz mobil Hotspot’ların özelliği USB cihazlardan daha kolay çalıştırılmasıdır. Ayrıca özel bir yazılım gerektirmez.

Mobil Dezavantajlar

Hücresel modem cihazları genellikle mobil Hotspot bağlantıları sunmaktadır. Bu bağlantılar Wi-Fi noktalarına göre taşınabilirdir. Mobil Hotspot’lar dizüstü bilgisayar için en iyi olanlarıdır. Fakat belirli sürücüleri ya da bağlantı yazılımlarını yüklemelisiniz. Mobil Hotspot’ların dezavantajları şarj problemi olmaktadır. Bazı mobil noktaların 4G’den Wi-Fi’ya çevrilmesi için çok fazla enerji istemektedir. 4G’den Wi-Fi’ya çeviri yaparken mobil Hotspot’ların bağlantı hızı azalmaktadır. Bağlantı hızı bir LTE ağında kırsal alanlarda sorun olabilir. Bir akıllı telefonun Hotspot olarak yaşattığı en büyük hayal kırıklığı bataryasının daha hızlı boşalmasıdır. Akıllı telefonunuzu kullanmanız gerekiyorsa, aynı zamanda Hotspot olarak kullanmak için yeterli şarja sahip olmak zorundasınız. Tüm telefonlar ses ve veriyi desteklemediğinden, Hotspot olarak kullanılırken arama yapılmasına da izin vermez.

Mobil Hotspot’ların Avantajları

Mobil Hotspot’lar birden çok bireyin veya internete girmek isteyenler için, ya da uzun yolda olanlar için kritik öneme sahiptir. İnternet noktaları dünya çapında LTE ağları sayesinde web kullanıcılarının daha hızlı çalışmasına izin vermektedir. Herhangi bir yerde çalışabilme avantajı ve mobil telefonlar sayesinde dizi üstü bilgisayarlar da internete bağlanabilme avantajı bulunmaktadır. iPad’ler, Google Nexus gibi tabletler, Wi-Fi özellikli cihazlar ve akıllı telefonlar Hotspot’larla uyumludur. Bu teknoloji hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmaktadır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize devam etmek için reklam engelleyiciyi kaldırınız.