Blog

Wifi Arama Nedir? Nasıl Yapılır?

Arama yapmak ve birilerine ulaşmak istediğinizde aklınıza ilk gelen telefon sinyalinizi kontrol etmek ve arama özelliğinden yararlanmak olur. Artık gelişen teknoloji sinyal olmadığı durumlarda bile kolaylıkla telefon araması yapmanıza imkân sağlayacak kadar fazla seçeneği önünüze serebiliyor.

Bunlardan başlıcaları internet temelli olan yollardır. En basitinden kullanılan sosyal medya uygulamaları üzerinden bile yapılan aramalar sıklıkla kullanılan aramalar arasına dâhil edilmiştir. Ek olarak son dönemde adını duyurmaya başlayan Wi-fi ile arama yapma seçeneği de bu alana eklenen teknolojilerden bir tanesi oldu.

Wi-fi arama nedir? Nasıl yapılır? Şeklindeki soruların cevaplarının bilinmesi önemlidir.

Wifi Arama Nedir?

Telefonunuzda herhangi bir sinyal olmadığı anda telefon araması yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bodrum kat, otopark, asansör gibi yerlerde zor durumlar yaşanabilir. Böyle bir anda telefonunuzda sinyal olmadığında bağlı bulunduğunuz bir Wi-fi ağı olup olmadığına bakmanızda yarar vardır

Bu ağ üzerinden şebekeniz olmasa bile HD kalitesinde arama yapmanıza imkân sağlayan Wi-fi teknolojisi kullanıcıları ile paylaşıldı. Bu sayede şebekeye bile ihtiyaç duymadan kolay şekilde arama yapmak da imkânlar arasına dâhil edilmiştir.

wifi arama
wifi arama nedir

Şartlar Nelerdir?

Sunulan hizmetle alakalı olarak akıllara ilk gelen ise hizmetin fiyatlandırma ve kullanım bilgisi olmuştur. Operatörlere göre farklı uygulamalar olmasına karşın genelde wi-fi erişimi olan herkesin kullanımına açık bir halde telefonlarına tanımlanan özellik için herhangi bir ek ücret ödenmemektedir. Aksine tarifeniz gereği hesabınıza eklenen dakikalardan düşülmektedir

Ek olarak aradığınız kişinin herhangi bir Wi-fi bağlantısı olmasına gerek kalmadan kullanılması da bir başka olumlu yönü olmuştur. Kullanmak için sadece dakikalarınızın olması yeterlidir. Olmaması durumunda ise yapılması gereken sadece bir Wi-fi bağlantısı bulmaktır. Dakika kullanım hakkınız olmadığında oluşacak ücretlendirme için operatörünüzden yardım almanız gerekir.

Nasıl Kullanılır?

Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle Wi-fi teknolojisine sahip ve bu özelliği destekleyen bir telefona sahip olmanız gerekir. Kullandığınız kart 4.5G kapsamında olan özelliklere sahip olmalıdır. Bunu da kontrol etmeniz özellikle öne taşır. Çünkü telefonunuz üzerinden bağlantı işlemi sırasında 4.5G bağlantısı kullanılır.

Etkin Hale Getirmek

Telefonunuzdan arama yapmak için ayarlarınızı etkin hale getirmek gerekir. Ayarların yapılmaması halinde bu özelliği kullanmak mümkün olmaz. Akıllı telefonlarınızda bulunan menülerden ayarlar olana geliniz. Ardından ayarlar içerisinde yer alan wi-fi arama bölümüne tıklayınız. Açık konumda olduğundan emin olunuz. Ardından hangi ağın arama sırasında kullanılacağını belirlemek için ağınızı tanımlayınız.

Artık telefonunuzda yeterli sinyal gücü olmadığında bulunduğunuz yerden ve işaretlediğiniz ağ üzerinden kolaylıkla ve kesinti yaşamadan telefon konuşması yapmaya devam edebilirsiniz. Siz de zor anlarınızda telefonunuzun çekmemesinden veya arama yapamamaktan korkmak yerine özelliği aktif hale getirebilirsiniz. Bir desteğe ihtiyacınız olduğunda da bu hizmeti sunan operatörünüzden destek almak için arayabilirsiniz.

Ayrıca bakını: wifi şifresini nasıl değiştirebilirim konusu da dikkatinizi çekebilir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu