Kapat
Wikileaks
İnternet 157 views 0

Wikileaks: CIA, Kaspersky’yi Taklit Etti

Wikileaks’in yayınladığı yeni belgelere göre CIA (ABD İstihbarat Teşkilatı), kendi yazdığı kodu günümüzde suçlarla yargılanan Kaspersky gibi firmalar başta olmak üzere reel firmaların yazdığı kodlarmış gibi gösteriyor. CIA’in Hive adlı zararlı yazılımı Wikileaks belgeleriyle gözler önüne serildi. Bu yazılımın amacı ise cihazın olası bir virüs tespitinde bile CIA’i tespit edememesini sağlamak diyebiliriz. Bu sayede CIA, kimliğini belli etmeden zarar vermeye odaklı yazılımlar üstünden bilgi alabiliyor. Gerçek firmaların kimlik doğrulama sertifikalarını taklit ederek adeta kendini temiz bölgede tutuyor. Bu gerçek firmalardan belki de en tanınanı ve Rusya’ya istihbarat sağlamakla suçlanan Kaspersky’ye atılan iftiralar artık değişeceğe benziyor. Kaspersky’e ait kimlik sertifikalarının taklit edildiği 3 vaka yaşandığı, Wikileaks tarafından açıklandı. Bunun üzerine Wikileaks , CIA yazılımlarının kaynak kodlarının yer aldığı belgeleri içeren Vault 8 adlı projeyi başlattı..

CIA’in Amacı Ne Olabilir?

Kaspersky’yi çeşitli suçlarla zan altında bırakan ABD’nin şirkete en büyük suçlaması ise Rusya’ya istihbarat sağlıyor olması ve devletin gizliliğini Rusya çıkarına ihlal etmesi konusundaydı. Fakat son yayınlanan Wikileaks belgeleriyle işin seyri yüksek ihtimalle değişecektir. ABD’de gerçekleşecek bir dava sürecinin ne derece objektif olacağı ve doğru kararlar vereceği merak konusu fakat bu tür açıklamalar eğer mevcutsa halkı kandırmak gibi bir teşebbüse engel olabilir.


Kaspersky Gerçekten Masum mu?

Bunun üzerine ABD halkında çeşitli düşünceler baş göstermeye başladı ancak Kaspersky’nin de sonuna kadar savunulacak taraflarının var olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu olabilir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.