BlogWindows

Windows 10 Driver Kurma Nasıl Yapılır

Windows 10 Driver Kurma, Windows 10 Driver Kurma Güncelleme, Windows driver güncelleme, windows 10 driver indir, windows driver güncelleme

Windows 10 Driver Kurma Nasıl Yapılır

Bilgisayarlara format işleminden sonra kurulması gereken ya da uzun süredir güncellenmemiş olanlarda güncellenmesi yapılması gereken driver yazılımları, bilgisayarlar için yüksek bir önem taşıyor. Windows 10 driver kurma için iki yöntem bulunmaktadır. Birisi Windows Update üzerinden kurulum yapılması, diğeri ise bir program vasıtası ile yapılması.

Nasıl Yapılır

Windows 10 driver kurma zor bir işlem olmamakla birlikte herkesin yapabileceği bir işlemdir.

1. İlk önce bilgisayar simgesine sağ tıklayıp özelliklere tıklamanız gerekiyor.

Windows 10 Driver Kurma

2. Daha sonra sol tarafta bulunan gelişmiş sistem ayarları kısmına tıklıyoruz.

3. Açılan sistem özellikleri penceresinde donanım bölümüne geliyoruz.

4. Daha sonra aygıt yükleme ayarları butonuna tıklayarak işleme devam etmeniz gerekiyor.

Windows 10 Driver Kurma

5. Açılan pencerede “hayır, ne yapılacağını benim seçmeme izin ver” seçeneğini seçip “her zaman windows update’ten en iyi sürücü yazılımını yükle” şıkkını işaretleyip değişiklikleri kaydet butonuna tıklıyoruz.

6. Yeniden bilgisayar simgesine sağ tıklayıp “yönet” tuşuna tıklıyoruz.

7. Sistem araçlarının altından aygıt yöneticisi kısmına geliyoruz.

Windows 10 Driver Kurma

8. Açılan pencerede driverı yüklü olmayan bir aygıt varsa üzerinde ünlem işareti bulunur. Eğer kontrol etmek istiyorsanız üzerine geldikten sonra sağ tıklayıp “sürücü yazılımlarını güncelleştir” diyip açılan pencerede “genel sürücü yazılımını otomatik olarak ara” bölümüne tıklıyoruz. Eğer güncelse “aygıtınız için en iyi sürücü yazılımı zaten yüklü” diyerek size bildirecektir.

9. Bunun dışında Windows üzerinden bulunamayan bazı driver yazılımları için Slim Drive programını kullanabilirsiniz.

Neden Gereklidir?

Windows 10 driver kurma ya da güncelleştirme gördüğünüz gibi oldukça kolay bir işlemdir. Peki yapılmazsa ne olur, neden gereklidir? Sürücünüz yüklenmediği takdirde bilgisayarınızın ekranında dalgalanmalar ve ağır çalışma durumları meydana gelebilir, bilgisayarınızın sesi çalışmayabilir veya sorunlu çalışabilir, bilgisayarınızın touchpadi sorunlu çalışabilir, depolama birimleri sorunlu çalışabilir, bluetooth ve batarya gibi donanımlar sorunlu çalışabilir. Bunun yanında bilgisayarda en basit işlemler bile kolay kolay yapılmaz hale gelip, kullanıcıya zor anlar yaşatabilir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize devam etmek için reklam engelleyiciyi kaldırınız.