WindowsBlog

Windows 10 Etkinleştirme Nasıl Yapılır?

Windows 10, günümüzde en çok kullanılan işletim sistemi olarak biliniyor. Fakat özünde ücretli bir yazılım olmasına rağmen birçok kişi kaçak yöntemler ile Windows 10 kullanıyor. Bu yöntem bir süreden sonra Windows işletim sisteminin tüm özelliklerine erişiminizi engelleyebileceği için en kısa süre içerisinde etkinleştirme işlemini yapmanız gerekmektedir. Bizler de bu içeriğimizde tüm detaylarıyla Windows 10 etkinleştirme nasıl yapılır sorusunu yanıtlandıracağız.

Windows 10 Etkinleştirme İşlemi

Her Windows kullanıcısı, eninde sonunda çeşitli etkinleştirme hatalarıyla karşılaşır veya bazı Windows özelliklerine erişimde sorun yaşamaya başlar. Bunun önüne geçebilmek adına orijinal Windows yazılımı kullanmak büyük önem taşımaktadır. Orijinal bir Windows yazılım için ise yapılması gereken lisans kodu almak ve Windows 10 etkinleştirme işlemini gerçekleştirmektir. Böylece işletim sisteminin tüm özelliklerinden eksiksiz bir şekilde faydalanılabilir.

Günümüzde birden fazla yöntem ile Windows 10 işletim sistemini etkinleştirebilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken iki nokta bulunmaktadır. Bunlardan birincisi sistemin nasıl kurulduğu, ikincisi ise lisans kodunun nasıl elde edileceğidir. Bu iki soruya da cevap verebilmeniz halinde yalnızca dakikalar içerisinde Windows 10 etkinleştirme işlemini gerçekleştirerek bilgisayarınızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Windows 10 Etkinleştirme İşlemi
Windows 10 Etkinleştirme İşlemi

Temiz Kurulum Sırasında Windows Lisansı Etkinleştirme

Bilgisayarınıza yeni bir Windows işletim sistemi kuruyorsanız, format ekranında ilk olarak karşınıza lisans kodu girme ekranı gelecektir. Bu ekran üzerinden gerekli işlemleri yaparak direkt olarak Windows işletim sisteminizin orijinal olmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunun için lisans koduna ihtiyaç duyacağınızı unutmayın.

 • Format atma sürecini normal bir şekilde başlatın.
 • Kurulum dosyalarının yüklenmesini bekleyin.
 • Disk seçimi gibi işlemleri tamamlayın.
 • Kurulum tam olarak başlamadan önce ekrana gelecek olan “Lisans Kodunu Girin” bölmesine ürün anahtarınızı yazın ve onaylanmasını bekleyin. (İnternet bağlantınızın bulunması gerekir)
 • Format işleminin tamamlanmasını ve bilgisayarınızın açılmasını bekleyin.

Format işlemi tamamlandıktan ve bilgisayarınız açıldıktan sonra herhangi bir etkinleştirme ekranı ile karşılaşmazsınız ve Windows işletim sisteminin tüm özelliklerini eksiksiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu noktada işletim sistemi maksimum performans ile çalışacağı için alabileceğiniz en iyi değerleri alabilme fırsatına da sahip olursunuz.

Kurulu Windows 10 Üzerinde Lisans Etkinleştirme

Mevcut olarak Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız bulunuyorsa ve lisans kodu ile ilgili hatalarla karşılaşıyorsanız, ürün anahtarınızı aldıktan sonra ayarlar üzerinden hızlıca aktifleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Başlat çubuğunu açın ve sağ alt köşede yer alan “Ayarlar” simgesine tıklayın.
 • Açılan sayfadaki sekmeler arasından “Güncelleştirme ve Güvenlik” sekmesine ilerleyin.
 • Sol menüde “Etkinleştirme” seçeneğini bulun.
 • Sayfada yer alan “Ürün Anahtarını Girin” veya “Ürün Anahtarını Değiştir” yazan seçeneğe tıklayın.
 • Sahip olduğunuz lisans anahtarını girin ve onaylayın.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Lisans kodunuzun onaylanması halinde mevcut hataların tamamı giderilecek ve Windows erişiminiz tam sürüme yükseltilecektir. Eğer lisansınızın herhangi bir geçerlilik süresi bulunmuyorsa bir daha bu işlemi yapmanıza gerek duyulmayacaktır.

Kurulu Windows 10 Üzerinde Lisans Etkinleştirme
Kurulu Windows 10 Üzerinde Lisans Etkinleştirme

Windows 10 Lisansı Nasıl Satın Alınır?

Windows 10 etkinleştirme işlemini yapmadan önce bir lisans anahtarına sahip olmanız gerekmektedir. Bu lisans anahtarını da çeşitli yöntemlerle satın alabilirsiniz. Ayrıca illegal yollarla da lisans anahtarı elde edebilme yöntemleri bulunmaktadır, ancak önerilen bir işlem değildir. Yine de tüm yöntemleri alt başlıklardan inceleyerek kendinize en uygun etkinleştirme yöntemini bulabilir ve uygulayabilirsiniz.

Microsoft Üzerinden Windows Lisansı Satın Almak

Windows 10 lisansına gerçek anlamda sahip olmak istiyorsanız, yapmanız gereken şey Microsoft resmî web sitesine girmek ve satın alma işlemlerini tamamlamak olmalıdır. Fakat ülkemizde bu tür lisansların oldukça pahalı olduğunu unutmamak gerekiyor. Örneğin Windows 10 Pro lisans ücreti günümüz itibariyle 3899TL’dir. Bu paketi satın aldıktan sonra size iletilecek olan kurulumu yapabilir veya direkt olarak lisans kodunu girerek işletim sisteminizi ömür boyu orijinal hale getirebilirsiniz.

Microsoft Üzerinden Windows Lisansı Satın Almak
Microsoft Üzerinden Windows Lisansı Satın Almak

Üçüncü Taraflardan Ürün Anahtarı Satın Almak

Microsoft ücretleri gözünüze çok fazla geldiyse ve geçici olarak bir lisans satın almak şimdilik size yeterli gelecekse, üçüncü taraf satıcılardan ürün anahtarı satın alabilir ve içeriğimizin başında bahsetmiş olduğumuz Windows 10 Etkinleştirme yöntemlerini uygulayarak aktifleştirebilirsiniz. Ürün anahtarları genellikle 10TL ile 100TL arasında satılmaktadır ve tüm işletim sistemlerine uyumludur. Ancak hiçbirinin garantisi bulunmamaktadır. Küçük bir internet araştırması ile satıcıları bulabilirsiniz.

Crack Yazılımları ile Windows Orijinalleştirme

Eğer lisansa verecek paranız bulunmuyorsa ve illegal yöntemler ile Windows işletim sistemini orijinal hale getirmek istiyorsanız bazı yazılımları kullanabilirsiniz. Fakat bu yazılımlar içerisinde virüs gibi zararlı dosyalar bulunabileceği için tüm sorumluluk size aittir. Ayrıca Windows durumu fark etmesi halinde bilgisayarınızı tekrar lisanssız hale getirebilir. Yine de bu yöntemi uygulamak istiyorsanız KMSpico gibi yazılımları indirerek hızlıca etkinleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Crack Yazılımları ile Windows Orijinalleştirme
Crack Yazılımları ile Windows Orijinalleştirme

Sizler de buradan edindiğiniz bilgilerden yola çıkarak Windows 10 etkinleştirme işlemini dakikalar içerisinde gerçekleştirebilir ve Windows işletim sisteminin tüm özelliklerinden eksiksiz bir şekilde faydalanabilirsiniz. Bu noktada bilgisayarınızın performansının da artacağını ve kişiselleştirme özelliklerinin aktif hale getirileceğini belirtmeden geçmeyelim. Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu