Blog

Windows 10 Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır? (Adım Adım Anlatım)

Pek çok insan kurulum sırasında pek de fazla üzerinde düşünmeden Windows 10 hesapları için bir kullanıcı adı belirler. Ancak bu isim üzerinde düşünülmediği için kalıcı bir isim bulmak için değiştirilmesi gerekebilir.

Keza isim yazılırken yazım hatası yapmak ya da bir şekilde bu isimden sıkılmak da mümkündür. İşte bu yazıda Windows 10 kullanıcı adı değiştirme işlemleri adım adım ve detaylı olarak anlatılmıştır.

Windows 10 pil kullanımı görüntüleme konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

İlk Adım Nedir?

İlk olarak bilgisayarın klavyesinde Başlat+R tuşuna basılması gerekir. Burada “çalıştır” penceresi açılacaktır. Orada yazan boşluğa “netplwz” yazıldıktan sonra hemen altta yer alan “Tamam” butonuna tıklanması gerekecektir. Burada açılan pencerede daha önceden belirlenmiş olan ismin ne olduğu görülebilir. Bu kullanıcı adının üzerine tıklandıktan sonra sıra “Özellikler” butonuna tıklamaya gelecektir.

Yeni İsim Belirlenmelidir

İşte burada açılan pencerede yeni ismin belirlenmesi gerekecektir. Önceki kullanıcı adının üzerine tıklanmasından sonra yeni isim girilecektir. Yeni isim girilmeden önce “Uygula” butonunun aktif olmadığı görülecektir. Ancak yeni ismin girilmesinin ardından bu buton tıklanabilir hale gelecektir. “Uygula” butonuna tıklandıktan sonra Windows 10 kullanıcı adı da değiştirilmiş olacaktır.

Bilgisayarın Yeniden Başlatılması Gerektiğine Dikkat

Bu değişiklikler tamamlandıktan sonra bilgisayarın yeniden başlatılması gerekecektir. Kullanıcı bilgisayarı yeniden başlatmamış olsa dahi Windows 10 bazı değişiklikler yapıldığını belirtecek ve bu değişikliklerin aktif hale gelebilmesi için bilgisayarın yeniden başlatılması gerektiği konusunda kullanıcıları uyaracaktır.

Bu nedenle Windows 10 kullanıcı adı değiştirilmeden hemen önce bilgisayarda bir çalışma varsa bu tamamlanmalı ve değişiklik bundan sonra yapılmalıdır. Aksi halde ya değişiklikler aktif hale gelemeyecek ya da çalışmaların kaybedilmesi söz konusu olacaktır.

Bilgisayar Kendisini Yeniden Başlatacaktır

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra bilgisayar kendisini yeniden başlatacaktır. Elbette kaydedilmemiş ya da bilgisayarın kapatılmasını engelleyen bazı uygulamalar açıksa kullanıcıyı bu konuda da uyaracaktır. Bilgisayar kendisini yeniden başlattıktan sonra ise kullanıcı adı değişikliği de tamamlanmış olacaktır. Hatta parola giriş ekranında Windows 10 yeni kullanıcı adı gözükecektir. Bu sayede kullanıcı adının başarıyla değiştirildiğinden emin olmak da mümkündür.

Windows 10 Kullanıcı Adı Değiştirme Adım Adım Anlatım
Windows 10 Kullanıcı Adı Değiştirme Adım Adım Anlatım

Yeni Kullanıcı Adı Teyit Edilmeli

Bilgisayar kendisini yeniden başlattıktan sonra elbette bu değişikliğin tam olarak gerçekleşip gerçekleşmediğini teyit etmek de gerekebilir. Bunun için de aynı işlemler tekrarlanmalıdır. Bir önceki değişimde yeni kullanıcı adının girilmesi gereken ekranda; yeni belirlenmiş ve değişmiş kullanıcı adı gözüküyorsa değişiklik de gerçekleşmiş demektir.

Sırasıyla Hangi Adımlar İzlendi?

Windows 10 kullanıcı adını değiştirmek için izlenmesi gereken adımları şu şekilde sıralamak da mümkündür;

  • Başlat + R tuşuna basılarak açılan pencerede boşluğa “netplwz” yazılmalı,
  • “Tamam” butonuna tıklanması üzerine açılan pencerede eski kullanıcı adının üstüne tıklanıp “Özellikler” butonuna basılmalı,
  • Yeni isim girilerek “Uygula” butonuna basılmalı,
  • Bilgisayar yeniden başlatılmalı

İşte Windows 10 bilgisayarlarda kullanıcı adını değiştirmek bu kadar kolaydır.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu