BlogWindows

Windows 10 Sıfırlama Nasıl Yapılır

Windows 10 Sıfırlama

Format, bilgisayarların virüslerden tam olarak temizlenebilmesi, zamanla yavaşlama ve sistem gereksinimi yüksek uygulamalarda gecikme gibi bazı temel problemlerde başvurulan bir yöntemdir. Windows 10 Sıfırlama işlemi eski Windows sürümlerine göre oldukça kolay bir işlem yönergesine sahiptir.

Windows 10 Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Windows 10 sıfırlama için “ayarlar” bölümünden “güncelleştirme ve güvenlik” seçeneği altında yer alan “kurtarma” bölümüne girilir.

Windows 10 Sıfırlama

Burada yer alan “bu bilgisayarı sıfırla” başlığı altındaki süreci açılan pencerelerden takip ederek işleme devam edilir.

Burada kullanıcılara iki seçenek sunulmaktadır. Kişisel dosyalarınızı koruyabilir ya da bilgisayarınızda bulunan tüm verilerin silinmesini tercih edebilirsiniz.

Windows 10 Sıfırlama

Kişisel Dosyaları Silmeden Yeni Kurulum Yapmak

Windows 10 işletim sisteminde bilgisayarı sıfırlama işlemi yaparken kişisel dosyaların saklanması da mümkündür. Dosyalarımı sakla seçeneğinde sadece programlar ve ayarlar sıfırlanır ve dolayısıyla sadece işletim sistemi dosyalarının yeniden kurulumu yapılır. Bu şekilde işletim sisteminden kaynaklanan sorunlar çözüme kavuşturulabilir ancak virüs benzeri sorunlarınız kurulum sonrasında devam edebilir.

Tüm Verileri Silerek Kurulum Yapmak

Kullanıcılara sunulan ikinci seçenek tüm verilerin silinerek Windows 10 format atma işleminin gerçekleştirilmesidir. “her şeyi kaldır” seçeneğinde kullanıcılar yine iki farklı seviyede temizleme işlemi gerçekleştirebilmektedir. Yalnızca dosyaları kaldırarak daha hızlı bir kurulum işlemi yapabilirsiniz. Bilgisayarı kullanmaya devam edecekseniz bu yöntem uygun bir seçenek olabilir.

Tüm dosyaları kaldırmanın yanı sıra sürücüleri de biçimlendirebilirsiniz. Ancak bu işlem diğerine göre daha çok zaman alacaktır. Tüm sürücüleri ya da sadece işletim sisteminin kurulu olduğu sürücüyü biçimlendirmeniz mümkündür.

USB Üzerinden Kurulum

Windows 10 bir sistem görüntüsünden yüklenmek ve bu şekilde Windows 10 format atma işlemi gerçekleştirilmek istenirse “ayarlar” bölümünden “güncelleştirme ve güvenlik” seçeneği altında yer alan “gelişmiş başlangıç” altında yer alan “şimdi yeniden başlat” seçeneği ile gerçekleştirilebilir.

Windows 10 Sıfırlama

İşletim sistemine ilişkin ISO dosyasının yer aldığı usb belleğin boot edilebilir nitelikte yani açılış diski özelliğinde olması gerekir. Bu işlem iso dosyası hazırlandıktan sonra Rüfus gibi iso dosyasını flash diske yazdırmaya yarayan programlarla gerçekleştirilebilir.

Windows 10 Sıfırlama

Sonrasında bilgisayarın BIOS ayarlarında BOOT seçenekleri kısmında usb belleğin 1. sıraya getirilmiş olması yani bilgisayarın usb bellekten önyükleme yapılarak açılması için ayarlanması gerekmektedir.

Tüm bu ayarlamalar yapıldıktan sonra usb takılı olan bilgisayar yeniden başlatılır. Gelen kurulum ekranı talimatları takip edilerek işleme devam edilir. Kurulumun yapılacağı disklerin listelendiği ekranda sürücülerin silinmesi yeniden biçimlendirilmesi mümkündür.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize devam etmek için reklam engelleyiciyi kaldırınız.