BlogBilgi

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Windows 10 sistem geri yükleme işlemi, bilgisayarınızda herhangi bir sorun meydana geldiğinde veya silmiş olduğunuz bir programı tüm ayarları ile birlikte tekrar indirmek istediğinizde kullanmanız gereken, oldukça kullanışlı bir işlem olarak bilinmektedir. Neredeyse tüm Windows işletim sistemlerinde bulunsa ve kolay bir şekilde erişimi olsa da Windows 10 işletim sisteminde bu hizmeti bulabilmek ve kullanabilmek bazen kullanıcıları zorlamaktadır. Sizler de benzer problemler ile karşı karşıya kaldıysanız, içeriğimizi incelemeye başlayarak Windows 10 sistem geri yükleme nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilir ve kendi yedeklemelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme Nedir?

Tüm Windows işletim sistemlerinde dönemsel olarak bazı kontrol noktaları belirlenmekte ve cihazınızın temel donanımlarının yazılımları kayıt altına alınmaktadır. Yeni bir güncelleme veya yükleme ile bozulan bilgisayarınızı düzeltmenin en iyi yolu ise bu kontrol noktaları yardımıyla sistem geri yükleme işlemini yapmanızdır. Bu işlemi Windows 10 işletim sisteminde ve diğer işletim sistemlerinde yalnızca birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Sistem geri yükleme işlemi oldukça kolay olmakla birlikte herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duyulmamaktadır. Dolayısıyla bilgisayarında çeşitli problemler meydana gelmiş olan her kişi son çare olarak sistem geri yükleme hizmetine başvurabilir. Yine de bu noktada bazı detayları bilmek ve buna göre uygulamaya koyulmak sorun yaşamanızı önleyecektir. Aksi durumlarda bilgisayarınızın performansını eski haline getirmeye çalışırken mevcut dosyalarınızdan da olabilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme Nedir?
Sistem Geri Yükleme Nedir?

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Windows 10 sistem geri yükleme, yukarıda da belirttiğimiz gibi mevcut tüm problemlerin üstesinden gelmenizi sağlar. Fakat bu işlemi uygulamadan önce çeşitli çözüm yöntemlerini denemeniz, son çare olarak bu hizmete başvurmanız gerekir. Çünkü kontrol noktasından sonra yüklediğiniz yeni programlar, sistem değişiklikleri ve güncellemeler tamamen ortadan kaybolacağı için, bilgisayarı onarmaya kalkarken daha fazla sorunun meydana gelmesine sebep olabilirsiniz.

Windows 10 Sistem Geri Yükleme İşlemi

Windows 10 sistem geri yükleme işlemini yalnızca birkaç adımda gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bu noktada geri yükleme işlemini yaptığınız tarihe kadar aldığınız kayıtların ve programların silinebileceğini unutmamanız gerekiyor. Bu yüzden gerekli yedeklemelerinizi önceden yapmayı unutmayın. Daha sonrasında aşağıdaki adımları uygulayarak geri yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

 • Windows çubuğunu açın ve arama kısmına “Denetim Masası” yazarak ilk gelen uygulamaya tıklayın.
 • Sayfa içerisinde en başta yer alan “Sistem ve Güvenlik” yazısına tıklayın.
 • Burada da en başta bulunan “Güvenlik ve Bakım” sekmesine ilerleyin.
 • Alt tarafta yer alan “Kurtar” butonuna tıklayın.
 • Seçenekler arasından “Sistem Geri Yüklemeyi Aç” seçeneğine ilerleyin.
 • “Sonraki” butonuna basın.
 • Kayıtlar arasında dönmek istediğiniz tarihe ait olanı işaretleyin ve ilerleyin.
 • Tüm durumları kontrol ettikten sonra “Son” butonuna tıklayın ve sürecin başlamasını bekleyin.

Tüm bu işlemlerden sonra bilgisayarınız otomatik olarak kapanacak ve dosyalara bağlı olarak birkaç dakika boyunca yükleme işlemi yapacaktır. Yükleme işleminin sonunda ise bilgisayarınız normal bir şekilde açılacak ve kullanıma hazır olacaktır. Sonrasında tekrar geri yükleme işlemi yapabilir veya işlem sonucunun raporunu görüntüleyebilirsiniz.

Windows 10 Sistem Geri Yükleme İşlemi
Windows 10 Sistem Geri Yükleme İşlemi

Windows 10 Geri Yükleme Noktası Oluşturma Nasıl Yapılır?

Windows 10 işletim sisteminde düzenli olarak yedeklemeleri açmamanız veya manuel yedekleme almamanız halinde sistem geri yükleme üzerinde geri yükleyebileceğiniz bir sürüm bulamayabilirsiniz. Önemli dosyalar yüklendiğinde ve güncellemeler yapıldığında otomatik yedekleme alınıyor olsa da bazı durumlarda istediğiniz geri yüklemeyi yapamayabileceğiniz için düzenli olarak yedekleme almayı unutmamanız gerekiyor. Aşağıdaki adımları uygulayarak kontrol noktası oluşturabilirsiniz.

 • Windows arama çubuğunu açın ve “Geri Yükleme Noktası Oluştur” yazın.
 • Sayfanın altında yer alan “Oluştur” butonuna tıklayın.
 • Oluşturacağınız kontrol noktasına bir isim verin ve kaydedin.

İçeriğimizde detaylı bir şekilde Windows 10 sistem geri yükleme nasıl yapılır sorusunu yanıtlandırarak yedekleme işlemine dair önemli bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Buradan edindiğiniz bilgilerden yola çıkarak sizler de hemen geri yükleme işlemini gerçekleştirebilir ve bilgisayarınızı istediğiniz konuma geri getirebilirsiniz. Windows 10 başlat menüsü açılmıyor sorunu çözümü başlıklı içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu