Windows

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Bazı zamanlarda bilgisayarlarımıza yüklediğimiz programlardan dolayı bazı değişimler meydana gelebilir. Bu değişimler sonucunda bazı sistemler kararlı bir şekilde çalışmaz ve bilgisayarı kullanmanızı engeller. Böyle bir durumda programları silmeniz veya bazı değişiklikler yapmanız sonuç vermezse sistem geri yükleme işlemini yapmanız önerilir. Bu yazımızda Windows 10 Sistem Geri Yükleme nasıl yapılır sorusuna yanıt vereceğiz.

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nedir?

Bilgisayarımız üzerinde önemli değişiklikler olduğunda, Windows 10 işletim sistemi otomatik olarak sürüm kaydı almaktadır. Bu kayıt sayesinde yapılan değişim sonucunda olumsuz bir durum oluşursa geriye dönmek amaçlanır. Bu hizmete de geri yükleme ismi verilmektedir. Windows 10 geri yükleme hizmeti ile bilgisayarınızı format atmaktan kurtarabilir ve olumsuz durumlardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Sistem geri yükleme işlemi yapıldığında geri alınamaz ve seçilen tarihten günümüze kadar bilgisayar üzerinde yaptığınız tüm değişiklikler yok olur. Bu yüzden geri yükleme işlemini yapmadan önce bazı dosyalarınızın yedeğini almanız gerekmektedir.

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Eğer sistemi geri yüklemek ve bilgisayarınızı eski tarihli bir kayda geri döndürmek istiyorsanız birkaç dakika içerisinde işlemi başlatabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Windows + R tuşlarına aynı anda basarak “Çalıştır” ekranını açın.
  • Bu ekranda boş bölmeye “msconfig” yazarak Tamam butonuna basın.
  • Açılan “Sistem Yapılandırması” ekranında üst menüde bulunan “Araçlar” sekmesine geçin.
  • Bu sekme içerisinde yer alan araç adlarından “Sistem Geri Yükleme” seçeneğini bulun ve çift tıklayın.
  • Sistem geri yükleme ekranı açılınca “İleri” tuşuna basın.
  • Listelenen geri yükleme noktalarından kendinize uygun olanı seçin ve ileri tuşuna basarak işlemi başlatın.

Bu işlemlerden sonra bilgisayarınız otomatik olarak kapanacak ve birkaç dakika beklemeniz gerekecek. İşlem sona erdiğinde hangi tarihe geri döndürüldüğünüz hakkında bir bilgi ekranı göreceksiniz. O tarihten günümüze kadar yüklediğiniz tüm programlar, sistem değişiklikleri ve dosyalar silinmiş olacaktır.

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?
Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Sistem Geri Yükleme Noktası

Windows 10 Sistem geri yükleme noktaları otomatik olarak veya elle oluşturulabilmektedir. Eğer daha önce bir sistem geri yükleme noktası oluşturmadıysanız muhtemelen en son yüklediğiniz program veya donanım sürücüsünün yüklendiği tarih otomatik olarak sistem geri yükleme noktası olarak seçilir. Eğer kendiniz bir geri yükleme noktası oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Windows başlat tuşuna basarak arama yerine “Geri yükleme noktası oluştur” yazın.
  • Çıkan ilk uygulamaya tıklayarak “Sistem Özellikleri” sayfasını açın.
  • Üst menüden “Sistem Koruma” sekmesine tıklayın.
  • Sayfanın en altında yer alan “Oluştur” butonuna tıklayın..

Oluşturmuş olduğunuz yeni sistem geri yükleme noktasının tarihini ve saatini siz belirleyemezsiniz. Oluştur tuşuna bastığınız andaki saat ve tarih geri yükleme noktası olarak oluşturulur. Eğer ilerleyen süreçlerde geri yükleme işlemi yapmak isterseniz bunu seçebilirsiniz.

Umarız içeriğimiz sayesinde sizler de Windows 10 Sistem Geri Yükleme işleminin nasıl yapıldığını anlayabilmiş ve bilgisayarınız üzerinde uygulayabilmişsinizdir. Bilgisayarınızın sağlığını korumak ve olası tehditlere karşı önlem almak için Sistem geri yükleme hizmetlerini kullanmayı unutmayın.

Ayrıca Windows 10 Pil Kullanımı başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu