BlogWindows

Windows 10 Sürüm Numarası Nasıl Öğrenilir?

Bu yazımızda sizlerle Windows 10 Sürüm Numarası Nasıl Öğrenilir konusuna değineceğiz. Microsoft’un destek verdiği en güncel işletim sistemi Windows 10 olarak piyasada yer almakta. Dönem dönem Windows 10 yeni güncellemeler ile kullanıcılarına en iyi hizmeti vermeye devam etmekte.

Bu güncellemeler sistem hatalarını düzeltilmesinden bir takım yazılım performans kriterlerine kadar bir dizin detay içerir. Aynı zamanda yeni özelliklerin de sisteme eklenmesini sağlar. Zaman zaman Microsoft tarafından piyasaya sürülen bu ücretsiz güncellemelere yapım numarası verilir

Bunlara KB (Knowledge Base) adı altında 1511, 1607, 1703, 1709 ve 1803 gibi numaralar şeklinde kimlik verilir. Önceki işletim sistemlerinde bu özellikler daha kolayca ulaşılırken Windows 10 ile birlikte bu biraz daha karmaşık bir hal almıştır.

Windows Sürüm Numarasını Öğrenmek Birkaç Yoldan Mümkün

Klavyenin sol altında bulunan Windows logolu başlangıç sekmesinden Ayarlar seçilir. Sonrasında sırasıyla Sistem daha sonra Hakkında bölümü seçilerek ilgili bilgiye ulaşılır.

Ekranın sol alt köşesinde bulunan Arama bölümüne tıklanır ve çıkan arama barında “winver” aranır. Sonrasında ilgili bilgilendirme pop-up penceresine ulaşılabilir.

Klavye sol alt köşesinde bulunan Windows simgesiyle birlikte R tuşuna basılarak “çalıştır” komut penceresi açılır ve buraya aynı şekilde “winver” yazılıp tamam dediğinizde yine aynı bilgilendirme pop-up penceresine ulaşılabilir.

Kullanıcılar güncellemeleri manuel olarak kapatabilir. Bu şekilde güncellenen en son sürüm numarasını kullanmaya devam etmelerini sağlar. Güncellemeler açık olduğunda ise güncelleme planına göre sistem bazen otomatik, bazen de kullanıcıya sorarak bu son sürüm paketini indirip kurar.

Windows 10 Sürüm Numarası Nasıl Öğrenilir 3
windows 10 sürüm numarası

Kurulan her yeni güncelleme bir önceki güncellemeyi pasif hale getirir. Burada sistemin en güncel sürüm güncellemesi ile çalışıp çalışmadığı önem kazanır. Bu kısım sistem güncelleştirmelerini denetleyerek güncel hale getirilebilir. Farkında olmadan bir önceki sürümü indirmek sistemde bazı kesinti ve problemlere yol açmakla kalmayıp bazı bilgilerin kaybına yol açar.

Güncel Gelişmelerden Haberdar Olun

Microsoft’un web sitesi üzerinden en son çıkan güncellemelerine erişebilir, sisteminizle ilgili güncelleme detaylarını sorgulayabilirsiniz. Burada sisteminizin x64 mü yoksa x86 mı olduğunu bilmek işletim sisteminize uygun yazılım türünü indirmekte yardımcı olacaktır. (Ayrıca bakınız: Windows 10 pil kullanımı)

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu