BlogWindows

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Windows 11 Sistem gereksinimleri, duyurulduğu andan itibaren birçok kişinin ilgisini çekmeye başladı. Yeni bir işletim sistemi olan ve ilerleyen zamanlarda neredeyse herkesin kullanacağı düşünülen Windows 11, yeni ve güçlü bir bilgisayar deneyimi sunuyor. Bunun yanında eski sürümlerinde bulunan tüm özellikleri de eksiksiz bir şekilde destekliyor. Fakat bu işletim sistemini kullanabilmek için bilgisayarınızın bir miktar iyi olması gerekiyor. İçeriğimizde Windows 11 sistem gereksinimlerini inceleyecek ve bilgisayarınızın bu işletim sistemini kaldırıp kaldıramayacağını göstereceğiz.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Windows 11 işletim sistemi uzun zamandır birçok kullanıcının heyecanla beklediği yeni bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Mac cihazlardaki işletim sistemine benzerliğiyle öne çıkan ancak Windows kalitesini de korumayı başaran bu işletim sistemi geçtiğimiz günlerde yeni bilgisayarlarla birlikte kullanıma sunuldu. Bunun yanında birçok bilgisayara da Windows 11 güncelleştirmesi gelmeye başladı. Ancak bu işletim sistemini kurabilmek için bilgisayarınızın bir miktar iyi donanım ögelerine sahip olması gerekiyor.

Windows 11 her ne kadar piyasaya sunulmuş ve aktif olarak kullanılıyor olsa da halen kararlı bir sürüme sahip değil. Bu yüzden en başta bu işletim sistemini cihazınıza kurmak bazı sorunlarla karşılaşmanıza yol açabilir. Ancak yeni almış olduğunuz bilgisayarınız Windows 11 işletim sistemi ile geliyorsa korkacağınız bir durum bulunmuyor. Yalnızca mevcut bilgisayarına bu işletim sistemini kurmak isteyen kullanıcıların incelemesi gereken bazı detaylar bulunuyor.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri
Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Windows 11 Minimum Sistem Gereksinimleri

Windows 11 işletim sistemini bilgisayarınıza kurabilmek ve stabil bir şekilde kullanabilmek için minimum sistem gereksinimlerini karşılamanız gerekiyor. Aksi taktirde bilgisayarınız bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilir ve eski işletim sistemine dönmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer bu gereksinimleri karşılıyorsanız gönül rahatlığıyla Windows 11 işletim sistemini bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

 • 64-Bit uyumlu, 1 GHz hızının üstünde, en az 2 çekirdekli geliştirilmiş bir işlemci
 • 64GB boyutundan daha yüksek depolama aygıtı
 • DirectX 12 sürümüne uyumlu veya daha yüksek bir grafik işlemcisi
 • 720p kalitesine eş değer veya daha yüksek çözünürlüklü bir mönitör
 • 4GB ve üstü RAM Bellek
 • Genişbant internet bağlantısı
 • Anakartta UEFI desteği bulunmalıdır.

Bu sistem gereksinimlerini karşılamanız halinde hiçbir problemle karşılaşmayacaksınız demektir. Ancak format işleminde tüm verilerinizin kaybolacağını unutmayın ve mutlaka yedeğinizi alın. Fakat güncelleme yöntemi ile yükleme yaparsanız, verileriniz de sağlıklı bir şekilde saklanacaktır.

Windows 11 İşletim Sistemi Nasıl Kurulur?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi yeni bilgisayarlarla birlikte sunulacak olan Windows 11 işletim sistemini, mevcutta Windows 10 kullanıyorsanız kolaylıkla edinebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bilgisayarınızın güncelleştirmelerini kontrol etmektir. Henüz deneme aşamasında olan bu yazılımı yüklemek için biraz daha bekleyebilirsiniz.

 • Bilgisayarında başlat menüsünü açın ve sol köşede bulunan “Ayarlar” simgesine tıklayın.
 • Açılan ekranda en aşağıda bulunan “Güncelleştirme ve Güvenlik” sekmesine geçiş yapın.
 • Sağ üstte bulunan “Güncelleştirmeleri Denetle” butonuna tıklayın.
 • Gelen güncelleştirmeler için “İndir ve Yükle” yazısına tıklayın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra güncelleştirmeler bölümünde Windows 11 yükseltmesini görebilirsiniz. Fakat bu güncelleme henüz tüm bilgisayarlarda görüntülenememektedir. Eğer halihazırda lisanslı bir Windows 10 kullanıcısıysanız ücretsiz bir şekilde Windows 11 sürümüne geçiş yapabilirsiniz. Daha sonrasında beğenmezseniz geri dönebilme şansınız bulunmaktadır.

Windows 11 İşletim Sistemi Nasıl Kurulur?
Windows 11 İşletim Sistemi Nasıl Kurulur?

İçeriğimizde tüm detaylarıyla Windows 11 Sistem gereksinimlerini incelemeye ve bu işletim sisteminin detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Yakın zamanda daha fazla Windows 11 hakkında içerik web sitemizde yer alacak. Şimdilik benzer bir içerik olan Windows 10 Sürüm Numarası Nasıl Öğrenilir? Başlıklı içeriğimizi incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu