Windows

Windows Kayıt Defteri Temizleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarımız zamanla yavaşlar ve eski performanslarını göstermemeye başlar. Bu durum donanım ve yazılımsal bozukluklardan dolayı olabilir fakat genellikle yazılımsal bir çöplük oluşmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bilgisayarımızı düzenli olarak hem donanımsal hem de yazılımsal olarak temizlemeliyiz.

Bilgisayarınızı yazılımsal olarak temizlemenin ve performansını arttırmanın yollarından biri de Windows kayıt defterini temizlemektir. Bu yazımızda Windows Kayıt Defteri temizleme işleminin nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Windows 10 giriş şifresini kaldırma konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

Windows Kayıt Defteri

Windows kayıt defteri, bilgisayarınız üzerinde bulunan tüm ayarları, verileri ve tercihlerinizi barındıran bir uygulamadır. Zamanla bilgisayarınıza yüklediğiniz programlar ve değiştirdiğiniz ayarlar yüzünden kayıt defteri içerisinde bozukluklar meydana gelebilir ve bu bozukluklar yüzünden bilgisayarınızın performansı düşebilir. Bunun önüne geçebilmek için kayıt defterinizi düzenli aralıklarla temizlemeli ve düzenlemelisiniz. Bunu yapabileceğiniz birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunların arasından kendinize en uygunu tercih ederek hemen kayıt defteri temizleme işlemini yapabilirsiniz.

Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?

Windows kayıt defteri temizleme işlemini yapabileceğiniz iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en çok tercih edilen programlar yardımıyla kayıt defteri temizlemedir. Bunun sebebi, programların bu işlemi otomatik olarak gerçekleştiriyor olmasıdır. Fakat isterseniz manuel olarak da temizlik yapabilirsiniz. İkisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunur.

Windows 10 Kayıt Defteri Temizleme İşlemi
Windows 10 Kayıt Defteri Temizleme İşlemi

Programlar Yardımıyla Kayıt Defterini Temizleme

Günümüzde bilgisayarınızın performansını arttırmak için kullanabileceğiniz onlarca program bulunuyor. Bu programlar yardımıyla hem bilgisayarınızın performansını arttırabiliyorsunuz hem de düzenli olarak bilgisayarınızın bakımını yapıyorsunuz. Kayıt defterini temizlemek için kullanabileceğiniz programlara örnek olarak şunları gösterebiliriz:

 • CCleaner (En çok tercih edilen)
 • Advanced SystemCare
 • Little Registry Cleaner
 • Registry Life

Bu uygulamalar farklı fonksiyonlara sahip olsalar da genellikle hepsi aynı mantıkla çalışır. Tek yapmanız gereken programlardan herhangi birini indirmek ve kayıt defterini temizle seçeneğine tıklamak. Bundan sonra beklemeniz yeterli olacaktır ve sistem tüm işi kendisi halledecektir. Fakat programlar otomatik bir algoritma üzerinde hareket ettikleri için her şeyi temizlemeleri mümkün değildir. Genel bir temizlik yapılıyor, kolayca yapılabiliyor ve bilgisayarın performansında artış gözleniyor olsa da manuel temizlik kadar faydalı olmayabilir.

Manuel Olarak Kayıt Defteri Temizleme

Manuel olarak temizleme işlemi oldukça zordur ve sistemi tam kavramadan yapılması önerilmemektedir. Bunun sebebi kayıt defterinden yanlış bir veriyi silmeniz durumunda bilgisayarınızın daha kötü etkilenebilme ve bozulma olasılığıdır. Bu sistemi tam bilmiyorsanız programları kullanmanızı öneririz. Fakat kayıt defterinin tam olarak nasıl çalıştığını biliyorsanız manuel olarak temizlik yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Windows + R tuşlarına aynı anda basın ve “Çalıştır” uygulamasını açın.
 • Açılan uygulamada arama yerine “Regedit” yazın.
 • Kayıt defteri açılacaktır. Yedekleme yapmak için menüden “Dosya” yazısına tıklayın ve daha sonra “Ver” yazısına tıklayın.
 • Soldaki menüden “HKEY_CURRENT_USER” menüsünü genişletin.
 • Genişlemiş menüden “Software” dosyasını genişletin.
 • Buradaki klasörlerden silmek istediğiniz dosyaları bulun.
 • Silmek istediğiniz dosyaya sağ tıklayın ve “Sil” butonuna tıklayın.

Böylece manuel olarak istediğiniz kayıtları temizleyebilir ve kayıt defterinizi sağlıklı bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra bir de programlarla otomatik kayıt defteri temizliği yaparak işi tamamen sağlama alabilirsiniz. Yanlış bir dosyayı silmeniz ve sisteminizin bozulması halinde ise yedeklediğiniz dosyayı tekrar kayıt defterine yükleyebilirsiniz.

Kayıt Defterini Temizledikten Sonra Bilgisayarım Hızlanır Mı?

Yeni format atılmış bir bilgisayarda kayıt defteri temizleme işlemi yaparsanız bilgisayarınız bekleyeceğiniz üzere hızlanmayacaktır. Fakat bir süredir bilgisayarınızı kullanıyorsanız ve program ekleme ve kaldırma gibi işlemler yaptıysanız kayıt defterini temizlemeniz halinde bilgisayarınızda gözle görülür bir hızlanma olacaktır. Sadece kayıt defterini temizlemenin yanında diğer yazılımsal temizlik işlemlerini de yaparsanız bilgisayarınızın performansını oldukça arttırabilirsiniz. Böylece hem bilgisayarınıza format atmanıza gerek kalmaz hem de sağlıklı bir bilgisayar ortamı yaratırsınız.

Umarız içeriğimiz sayesinde siz de manuel ve programlar yardımıyla Windows kayıt defterini temizlemeyi başarmışsınızdır. Bilgisayarınızda performans artışını gözlemlediyseniz sizin adınıza mutlu olduğumuzu belirtelim. Fakat bilgisayarınız hala yavaşsa diğer temizlik yöntemlerini denemeli ve üstüne bir de donanımlarınızın temizliğini gerçekleştirmelisiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu