Windows

Windows Update Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Windows Update çalışmıyor sorunu birçok Windows kullanıcısının sıkça başına gelen bir sorundur. Bilgisayarlarımızın sürekli güncel olması, sağlıklı ve kararlı bir bilgisayar kullanımı açısından oldukça önemlidir. Güncelleştirme işi manuel olarak yapıldığında oldukça fazla vakit harcadığı için de bunu otomatik olarak yaptırmak çok daha faydalıdır. Otomatik güncelleştirme hizmetini de herkesin bildiği üzere Windows Update gerçekleştirmektedir. Fakat bu hizmet bazen herhangi bir hata göstermeden çalışmayı durdurur. Bunun önüne geçmek ve tekrar Windows Update hizmetini çalıştırmak için uygulanabilecek yöntemler bulunmaktadır. Bu içeriğimizde Windows Update çalışmıyor sorunu ve çözümünü inceleyeceğiz.

Windows Update Çalışmıyor Sorunu

Windows Update, bilgisayarınızın sürekli güncel kalması için dönem dönem otomatik olarak indirmeler gerçekleştirir. Bunun yanında isteğe bağlı olarak hizmeti kapatabilir veya manuel olarak güncellik kontrolü gerçekleştirebilirsiniz. Eğer güncelleştirmeler düzenli olarak yapılmazsa bilgisayarınız zamanla performansını kaybeder ve bazı güvenlik açıkları oluşur.

Windows Update çalışmıyor sorunu sıkça karşılaşılan Windows işletim sistemi problemlerinden biridir. Bu sorunla bir hata kodu ile veya hiçbir şey görüntülemeden karşılaşabilirsiniz. Bunun yanında özelliği farkına varmadan siz de kapatmış olabilirsiniz.

Windows Update Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Eğer siz de Windows Update çalışmıyor sorunu ile karşılaştıysanız ve problemin ne olduğunu anlayamadıysanız, aşağıda bahsedeceğimiz tüm çözüm yöntemlerini uygulamalısınız. Hiçbirinin sonuç vermemesi halinde bir uzmandan yardım almayı veya bilgisayarınıza format atmayı düşünebilirsiniz.

Windows Update Çalışmıyor Sorunu Çözümü
Windows Update Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Windows Update Hizmetini Yeniden Başlatın

Windows Update hizmeti bazen kullanıcı tarafından bazen de otomatik olarak devre dışı kalabilmektedir. Bu yüzden Update hizmetine girerek hizmeti tekrar başlatmak sorununuzu çözebilir. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Windows Ayarlarına girin.
 • “Güncelleştirme ve Güvenlik” sekmesine tıklayın.
 • Sayfayı aşağıya kaydırarak “Güncelleştirmeleri 7 Günlüğüne Duraklat” butonuna tıklayın.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Tekrar ayarlar aracılığıyla “Güncelleştirme ve Güvenlik” sekmesine girin.
 • “Güncelleştirmelere Devam Et” butonuna tıklayın.

Bu işlemlerden sonra Update hizmeti yeniden başlatılacak ve güncellemeler indirilecektir. Eğer geçici bir problem yaşadıysanız bu yöntem ile sorununuz tamamen çözülmüş olacaktır.

Depolama Alanınızı Kontrol Edin

Diskleriniz tamamen doluysa ve daha fazla dosya indirilemeyecek durumdaysa Windows Update hata vererek kendini kapalı konuma getirir. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de depolama alanınızın olup olmadığıdır. Eğer Windows işletim sisteminin kurulu olduğu diskte 10GB’dan daha az bir depolama alanınız bulunuyorsa dosyalarınızı silerek bu alanı genişletmeye çalışın. Daha sonrasında yukarıdaki yöntemi uygulayarak Windows Update hizmetinin normal bir şekilde tekrar çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Windows Update Sorunlarını Giderin

Bunların yanında Windows Update çalışmıyor sorunu çözebileceğiniz, ayarlar içerisinde yer alan bir sorun giderme hizmeti bulunuyor. Bu hizmeti çalıştırarak da sorununuzun üstesinden kısa süre içerisinde gelebilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek sorun giderme hizmetini çalıştırabilirsiniz.

 • Windows ayarlarına girin.
 • “Güncelleştirme ve Güvenlik” sekmesine tıklayın.
 • Sol tarafta yer alan menüden “Sorun Gider” sayfasına tıklayın.
 • Sayfanın en altında yer alan “Ek Sorun Gidericiler” yazısına tıklayın.
 • Bu sayfa içerisinde üçüncü sırada yer alan “Windows Update” ikonuna tıklayın.
 • Sorun giderme işleminin tamamlanmasını bekleyin.

Bu işlem sonucunda Windows tarafından sorunun ne olduğu saptanacak ve çözüm yöntemleri gösterilecektir. Eğer sorun yazılımlarla alakalı ise Windows sorun giderme hizmeti bu sorunu otomatik olarak çözecektir. Bunların dışındaki sorunlar size ekranda bildirilir ve buna göre çözüm yönteminizi bulabilirsiniz.

CMD Yardımıyla Sorunun Üstesinden Gelin

Windows komut istemi oldukça yararlı ve bilgisayarın her türlü ayarını yapmaya yarayan bir yazılımdır. Bu yazılım yardımıyla bilgisayarınızdaki olası sorunları tarayabilir ve çözülmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Win + R tuşlarına aynı anda basarak “Çalıştır” ekranını açın.
 • Gelen CMD ekranına aşağıdaki kodları sırasıyla girin.
 • “dism /Online /Cleanup-image /Restorehealth”
 • “sfc /scannow”
 • “net stop wuauserv”
 • “net stop bits”
 • Daha sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu işlemlerden sonra internet bağlantınız kesilerek tekrardan gelebilir. Fakat tüm kodları girmeniz halinde hem sistem dosyalarınız taranarak hatalar bulunur ve onarılır hem de güncelleme sorunları tamamen giderilmiş olur.

Umarız içeriğimiz sayesinde Windows Update çalışmıyor sorununu çözmeyi başarmışsınızdır. Hiçbir çözüm yöntemi işinize yaramadıysa ve halen hizmeti kullanamıyorsanız bilgisayarınıza format atmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca Windows Kayıt Defteri Temizleme Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de inceleyerek bu sorunun üstesinden gelmeyi deneyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu