Blog

Windows ve Mac Bilgisayarda Sonsuzluk İşareti ♾️ Nasıl Yapılır?

Windows ve Mac Bilgisayarda sonsuzluk işareti nasıl yapılır (∞) sorusu, matematiksel işlemler yapan veya sosyal medya platformlarında paylaşım yapmak isteyen kişiler tarafından yakından araştırılmaktadır. Özel bir ifade olarak bilinen sonsuzluk işareti, genellikle kopyala yapıştır yöntemi ile yapılıyor olsa da klavye kısayollarını kullanarak da yapabilmek mümkündür. İçeriğimizde tüm detaylarıyla sonsuzluk işaretinin ne anlama geldiğini anlatacak, Windows ve Mac bilgisayarda sonsuzluk işareti nasıl yapılır sorusunu yanıtlandıracağız.

Windows ve Mac Bilgisayarda Sonsuzluk İşareti Yapma (∞)

Sonsuzluk işareti, genellikle uzun bir süreci anlatırken veya paylaşımlara eklenmek amacıyla kullanılan, oldukça hoş bir görünüme ve anlama sahip olan sembollerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Matematiksel olarak sonu olmayan sayıyı da ifade eden bu sembol, işlemlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yüzden bilgisayar ve telefon gibi cihazlar üzerinde birçok kişi tarafından ihtiyaç duyulmaktadır.

Sonsuzluk işareti bu kadar fazla yerde kullanılmasına rağmen birçok kişi tarafından nasıl yazılacağı bilinmemektedir ve genellikle klavyelerin gizli kombinasyonlarında yer almaktadır. Bu yüzden ∞ işareti oluşturabilmek için bazı kombinasyonları ezberlemeniz gerekebilir. Ancak birkaç kullanımdan sonra eliniz alışacak ve kolaylıkla sonsuzluk işareti oluşturabileceksiniz.

Windows ve Mac Bilgisayarda Sonsuzluk İşareti Yapma (∞)
Windows ve Mac Bilgisayarda Sonsuzluk İşareti Yapma (∞)

Windows Bilgisayarda Sonsuzluk İşareti Yapma

Windows bilgisayarda sonsuzluk işareti yapabilmek, çoğu kişinin bilmediği ancak kolayca kullanılabilecek tuş kombinasyonlarından ibarettir. Sizler de bu kombinasyonları hemen uygulayarak sonsuzluk işareti oluşturabilir ve paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Alt tuşuna basılı tutarken, num tuşları üzerinden 236 sayısını yazın.
  • Alt tuşuna basılı tutarken, num tuşları üzerinde 8734 sayısını yazın.

Bu işlem zor gibi görünse de eliniz alıştıktan sonra kolayca sonsuzluk işareti yapabilirsiniz. Genelde her noktada sorunsuz bir şekilde çalışmasına rağmen, eğer cihazınızda bazı fontlar eksikse bu sembolü oluşturamayabilirsiniz. Bunun için diğer yöntemlere başvurmanız gerekebilir.

Office Uygulamalarında Sonsuzluk İşareti Yapma

Genellikle bu tür semboller Office uygulamaları içerisinde kullanıldığı için, buralarda karşılaşacağınız sembol oluşturma sorunlarını da sizlerle paylaşıyoruz. Office Word içerisinde sonsuzluk işareti oluşturmak için yukarıda verdiğimiz kombinasyonları uygulamanıza rağmen herhangi bir sonuca ulaşamıyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Word uygulamasını açın ve boş bir sayfa oluşturun.
  • Üst menüde yer alan “Ekle” seçeneğine tıklayın.
  • Burada en sağda yer alan “Simgeler” sekmesine tıklayın ve açılan menüden “Simge” yazısına tıklayarak en aşağıda yer alan “Tüm Simgeler” yazısına dokunun.
  • Açılacak olan ekranda yer alan “Karakter Kodu” kısmına “221E” yazın.
  • Son olarak “Ekle” butonuna tıklayın.

Bu işlemlerden sonra Word sayfanıza direkt olarak sonsuzluk işareti eklenecektir ve simgeler sekmesinin altında kolayca seçilebilir bir hal alacaktır. Böylece yazı yazarken yalnızca bir butona tıklayarak sonsuzluk işaretini ekleyebilirsiniz. Bu yöntemi diğer Office uygulamalarında da aynı adımları uygulayarak kullanabilirsiniz.

Office Uygulamalarında Sonsuzluk İşareti Yapma
Office Uygulamalarında Sonsuzluk İşareti Yapma

Mac Bilgisayarda Sonsuzluk İşareti Yapma

Mac işletim sistemine sahip bir bilgisayar veya cihaz üzerinde işlem yapıyorsanız ve sonsuzluk işareti nasıl yapılır sorusunu soruyorsanız, aşağıdaki kombinasyonları uygulayarak kolayca oluşturabilirsiniz. Windows işletim sistemine göre daha basit bir şekilde yapılabilen Mac bilgisayarlarda, sonsuzluk işareti oldukça fazla kullanılmaktadır.

  • “Option + 5” tuşlarına aynı anda basarak sonsuzluk işareti yapabilirsiniz.

Bunun yanında telefonlarınızda da sonsuzluk işareti yapmak isterseniz, özel ifadeler kısmından sembol oluşturma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mac bilgisayarlar da aynı telefonlar gibi çalıştığı için ek bir bilgiye ihtiyacınız bulunmamaktadır.

Umarız içeriğimizde sonsuzluk işaretinin anlamını öğrenebilmiş, Windows ve Mac bilgisayarda sonsuzluk işareti nasıl yapılır sorusuna cevap bulabilmişsinizdir. Belirtilen kombinasyonları ve kodları aklınızda bulundurarak istediğiniz her yerde sonsuzluk işaretini kullanabilirsiniz. Klavyede TM işareti Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu