Blog

Windows ve Mac Bilgisayarda TL işareti (₺) Nasıl Yapılır?

Windows ve Mac Bilgisayarda TL işareti “₺” nasıl yapılır sorusu, özellikle finansal işlemler gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından yakından araştırılmaktadır. Oldukça kolay bir şekilde yapılabilen bu sembol, ülkemizdeki para birimi olan Türk Lirasını ifade etmektedir. Böylece bir ürünün ücretini yazarken veya bir para hesaplaması yaparken ₺ sembolünü kullanmanız hem görünüş hem de işlevsellik açısından daha iyi olacaktır. Bizler de bu içeriğimizde Windows ve Mac bilgisayarda TL işareti “₺” Nasıl yapılır sorusunu yanıtlandıracağız.

Windows ve Mac Bilgisayarda TL İşareti Nasıl Yapılır? (₺)

Türk lirası sembolü, bu para birimi ile işlem yapan herkesin aktif olarak kullanması gereken ve devlet tarafından tavsiye edilen bir sembol olarak bilinmektedir. Özellikle dijital ortamlarda herhangi bir finansal işlem gerçekleştirecek veya kayıt tutacaksanız mutlaka TL İşaretini kullanmanız gerekmektedir. Ancak birçok kişi halen “₺” işaretinin nasıl yapılacağını bilmemektedir.

TL İşaretinin yapılması bilgisayardan bilgisayara ve klavyeden klavyeye değişkenlik gösteriyor olsa da temel olarak basitçe yapılabilmektedir. Ayrıca uygulama içlerinde de direkt olarak TL işareti oluşturmanızı sağlayacak eklentiler bulunmaktadır. Aşağıdan kullandığınız cihaza göre TL işaretinin nasıl yapılacağını görebilirsiniz.

Windows ve Mac Bilgisayarda TL İşareti Nasıl Yapılır? (₺)
Windows ve Mac Bilgisayarda TL İşareti Nasıl Yapılır? (₺)

Mac Bilgisayarda TL İşareti Yapma

Mac işletim sistemine sahip olan bir bilgisayarınız bulunuyorsa, küçük bir tuş kombinasyonunu uygulayarak sınırsız şekilde TL işareti yapabilirsiniz. Fakat bu noktada klavyenizin Q Klavye olması gerektiğini ve ek bir paket yüklenmemiş olduğuna dikkat etmeniz gerekir.

  • “Option + T” tuşlarına aynı anda basınız.

Herhangi bir not defterinde veya çalışma sayfasında bu kombinasyonu tuşlarsanız direkt olarak ₺ işareti ekranda gözükecektir.

Windows Bilgisayarda TL İşareti Yapma

Eğer Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar üzerinde TL işareti yapmak istiyorsanız, yine benzer bir tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Burada klavyenizin Q veya F olması bir şeyi değiştirmeyecektir. Ancak eski nesil Windows işletim sistemlerinde bu işareti yapamayabilirsiniz.

  • “Alt Gr + T” tuşlarına aynı anda basınız.

Bu kombinasyonu tuşladıktan sonra yine ekranınızda ₺ işaretini görebilirsiniz. Aynı kombinasyonu istediğiniz zaman uygulayarak TL simgesini içeriklerinize rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Ancak bu noktada desteği bulunmayan cihazlarda sembol görünmeyebilir.

Windows Bilgisayarda TL İşareti Yapma
Windows Bilgisayarda TL İşareti Yapma

Umarız içeriğimiz sayesinde Windows ve Mac bilgisayarda TL işareti nasıl yapılır (₺) sorusuna cevap bulabilmişsinizdir. Bu tür sembolleri bilgisayar üzerinde kullanmayı öğrenerek daha profesyonel işler ortaya çıkarabilir ve resmiyete uygun paylaşımlar yapabilirsiniz. Ayrıca Klavyede Dolar İşareti Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu