BlogWindows

Windows Yedekleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarımız zamanla virüslerin, fazla kullanılmanın, atık dosyaların ve kayıt defterindeki sorunların etkisi ile yavaşlamaya ve sorun vermeye başlar. Virüs, gereksiz dosya temizliği, sistem geri yükleme ve kayıt defteri düzenleyici  gibi yazılımlar işe yarasa da bilgisayarı eski hale getirmek için en iyi yöntemler format atma ve windows yedekleme yapma yöntemleridir.

Format atma uzun ve uğraştırıcı bir iştir. Windows yedekleme yapma format atmaya göre daha kısa süreli ve daha basit bir işlemdir. Bilgisayarımızın sağlam olarak çalıştığı zamanda yedek alınarak sistemimiz sorun çıkardığında geri yüklenebilir. (Ayrıca bakınız: Windows etkinleştirme nasıl yapılır?

Windows Yedekleme

Windows yedek oluşturmak için denetim masasından Yedekleme ve Geri Yükleme seçeneği seçilir.

Ardından karşımıza gelen ekrandan yedekleme ayarlama seçeneği seçilir.

Karşımıza gelen ekrandan yedekleme yapacağımız yeri seçmemiz gerekmektedir. Bu işlem için yerel disklerinizden birini seçebileceğiniz gibi harici bir harddiskte kullanabilirsiniz. Harddiskinize bir zarar gelmesi durumunda yerel diske kaydedeceğiniz yedekte kullanılmayacağı için taşınabilir harddiske windows yedek oluşturmak daha güvenilir olacaktır.

Seçimi yapıp ileri düğmesine bastıktan sonra karşımıza windows seçsin ve ben seçeyim isimli iki düğme çıkacaktır. Windows seçsin seçeneği ile hangi dosyaların yedekleneceğini windowsa bırakarak hızlıca yedekleme işlemini başlatabilirsiniz. Ben seçeyim seçeneği ile hangi dosyaların yedekleneceğini siz seçebilirsiniz. Bu bölümde mutlaka sürücülerin ekran görüntüsünü içer (C) seçeneğini seçmelisiniz.

Seçimi yapıp ileri düğmesine bastıktan sonra karşımıza yedeklemeyi zamanlama ekranı gelecektir. Bu ekrandan yedekleme zamanını ve hangi aralıklar ile yedekleme yapılabileceğini zamanlayabilirsiniz.

Sonrasında ayarları kaydet ve yedeklemeyi çalıştır düğmesine basarak windows yedek almak işlemini başlatabilirsiniz. Bu işlem yedeklenecek dosyaların boyutuna ve bilgisayarınızın hızına göre değişmekle birlikte birkaç saat kadar sürebilir.

Yedeği Geri Yükleme

Windows yedeği geri yüklemek için yine denetim masasından yedekleme ve geri yükleme seçeneğini seçmelisiniz.

Karşımıza gelen ekranda bilgisayarımızda hazırlanmış yedeklerin listesi gelecektir. Eğer yedeğimiz bilgisayarımızın içerisinde değilse dosyaların yükleneceği başka bir yedek seç seçeneğine basarak bilgisayar dışından bir yedek seçebilirsiniz.  Yedeğimizi seçtikten sonra ileri butonuna basarak windows yedekten geri yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu