Windows

Windows’ta “Bu Konuma Kaydetme İzniniz Yok” Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bazen Windows, dosyaları kendi bilgisayarınıza kaydetmenizi engeller. Windows, “Bu konuma kaydetme izniniz yok” hatasını gösterdiğinde, dosyaları istediğiniz klasörlere kaydetmenizi engelleyecektir. Bunun, bir klasöre erişim izninin olmamasından, çakışan üçüncü taraf programlarına kadar çeşitli nedenleri olabilir.

Hataya neyin neden olduğunu bulamıyorsanız, aşağıdaki sorun giderme ipuçlarını kullanarak hatadan kurtulabilirsiniz.

1. Klasör İzinlerini Değiştirin

Hata esas olarak gerekli izinlerin eksikliğinden kaynaklandığından, yapmanız gereken ilk şey, klasör üzerinde tam kontrol sahibi olmak için klasör izinlerini değiştirmektir.

Yapman gerekenler işte burada:

 1. Dosyaları kaydetmek istediğiniz klasöre sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin .
 2. Özellikler penceresinde Güvenlik sekmesine geçin.
 3. Listeden kullanıcı adınızı seçin ve klasör izinlerini değiştirmek için Düzenle’ye tıklayın.
 4. Tam denetim’in yanındaki İzin Ver kutusunu işaretleyin .
 5. Uygula ve ardından Tamam’a basın .

2. Klasörün Sahibini Değiştirin

Klasör izinlerini değiştirmek yardımcı olmazsa, kendinizi klasör sahibi yapabilirsiniz. Bu, o klasördeki dosyalara serbestçe erişmenize, bunları değiştirmenize ve kaydetmenize olanak tanır. Bunu yalnızca bir yönetici hesabıyla oturum açtıysanız yapabileceğinizi belirtmekte fayda var .

Windows’ta bir klasörün sahipliğini değiştirmek için şu adımları izleyin:

 1. Sahipliğini değiştirmek istediğiniz klasöre sağ tıklayın ve Özellikler öğesini seçin .
 2. Güvenlik sekmesi altında Gelişmiş’i seçin .
 3. Sahip’in yanındaki Değiştir’e tıklayın .
 4. Seçilecek nesne adını girin alanına kullanıcı adınızı yazın ve Adları Kontrol Et düğmesini tıklayın. Ardından, Tamam’a basın .
 5. Alt kapsayıcıların ve nesnelerin sahibini değiştir yazan onay kutusunu işaretleyin .
 6. Uygula’ya ve ardından Tamam’a basın .

Klasörün sahipliğini aldıktan sonra izin hatası artık sizi rahatsız etmemelidir. Yukarıdaki yöntem herhangi bir nedenle işe yaramazsa, Windows’ta bir klasörün sahipliğini almak için üçüncü taraf bir araç kullanabilirsiniz . En iyi yanı, bu araçların aynı anda birden fazla dosyanın sahipliğini almanıza izin vermesidir.

3. Uygulamayı Yönetici Ayrıcalıklarıyla Çalıştırın

Kullandığınız uygulama veya program, bilgisayarınızın dosyalarına erişmek için gerekli izinlere sahip değilse, böyle bir hata oluşabilir. Programı yönetici haklarıyla çalıştırarak sorunu çözebilirsiniz.

Dosyalarınızı kaydedemeyen programa sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) istemi göründüğünde Evet’i seçin.

Dosyanızı istediğiniz klasöre kaydetmeyi deneyin. Hata devam ederse, sonraki çözüme geçin.

Ancak bu yöntem işe yararsa, Windows’u birkaç adımda uygulamanızı her zaman yönetici ayrıcalıklarıyla çalıştıracak şekilde yapılandırabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.

 1. Programınıza sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
 2. Uyumluluk sekmesine geçin.
 3. Bu programı yönetici olarak çalıştır onay kutusunu işaretleyin.
 4. Uygula’yı ve ardından Tamam’ı seçin.

4. Program Uyumluluğu Sorun Gidericisini çalıştırın

Uygulamayı yönetici ayrıcalıklarıyla çalıştırmak yardımcı olmazsa, yardım için Windows Program Uyumluluğu sorun gidericisine başvurabilirsiniz. Programınızla ilgili tüm uyumluluk sorunlarını otomatik olarak algılar ve düzeltir ve hatayı düzeltmenize yardımcı olur. İşte nasıl çalıştırılacağı.

 1. Programınıza sağ tıklayın ve Uyumluluk sorunlarını gider öğesini seçin .
 2. Program Uyumluluğu Sorun Giderici penceresinde, Programla ilgili sorunları gider öğesini seçin .
 3. Program ek izinler gerektiriyor yazan onay kutusunu işaretleyin ve İleri’ye basın .Program Uyumluluğu Sorun Gidericisi
 4. Programı test et düğmesini tıklayın ve dosyanızı yeniden kaydetmeyi deneyin.

5. Antivirüs Programınızı Kontrol Edin

Bazen bilgisayarınızdaki virüsten koruma yazılımı aşırı derecede dikkatli olabilir ve uygulamaların belirli klasörlere erişmesini engelleyebilir. Bu olduğunda, Windows bu konuma kaydetme izniniz yok” hata mesajını gösterebilir.

Bunu düzeltmek için virüsten koruma programınızın ayarlarını gözden geçirebilir ve oradan uygulamanızı veya programınızı beyaz listeye alabilirsiniz. Alternatif olarak, virüsten koruma programınızı geçici olarak devre dışı bırakabilir ve ardından dosyanızı kaydedebilirsiniz. Dosya kaydedildikten sonra virüsten koruma programınızı yeniden etkinleştirdiğinizden emin olun.

6. Kullanıcı Hesabı Denetimini Devre Dışı Bırakın

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) , Windows’ta uygulamaların ve kullanıcıların izinsiz sistem düzeyinde değişiklik yapmasını engelleyen bir güvenlik özelliğidir. Bu özellik bilgisayarınızı istenmeyen sistem değişikliklerinden korusa da, zaman zaman Windows işlemlerine müdahale edebilir ve burada açıklanana benzer sorunlara neden olabilir.

Hatayı düzeltip düzeltmediğini görmek için Windows’ta Kullanıcı Hesabı Denetimini geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz.

 1. Arama menüsünü açmak için Win + S tuşlarına basın .
 2. Kullanıcı hesabı kontrol ayarlarını değiştir yazın ve beliren ilk sonucu seçin.
 3. Kullanıcı Hesabı Denetimi Ayarları penceresinde kaydırıcıyı aşağıya sürükleyin ve Tamam’a basın .Kullanıcı Hesabı Kontrol Ayarları penceresi
 4. Kullanıcı Hesabı Denetimi istemi göründüğünde Evet’i seçin .

Kullanıcı Hesabı Denetimini devre dışı bıraktıktan sonra, dosyaları istediğiniz klasöre kaydedip kaydedemeyeceğinizi kontrol edin.

7. Dosyayı Farklı Bir Konumda Kaydedin, Sonra Taşıyın

“Bu konuma kaydetme izniniz yok” hatasını atlamanın bir yolu, dosyanızı farklı bir konuma kaydetmek ve ardından istediğiniz klasöre taşımaktır. Bu, yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa kullanabileceğiniz bir geçici çözümdür.

8. Sorunu Güvenli Modda Giderin

Güvenli Mod, bilgisayarınızla ilgili çeşitli sorunları gidermenize yardımcı olabilecek kullanışlı bir araçtır. Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa, Windows’u Güvenli Modda başlatmayı deneyebilirsiniz.

Güvenli Modda önyükleme yaptığınızda, Windows yalnızca temel sürücüler ve programlarla çalışır. Bu, “Bu konumda kaydetme izniniz yok” hatasının arka planda bir üçüncü taraf uygulama veya hizmetten kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemenize yardımcı olur.

Windows’u Güvenli Modda başlatmanın birkaç yolu vardır . Bilgisayarınızı Güvenli Modda başlatmak için tercih ettiğiniz yöntemi kullanın ve ardından dosyanızı başarıyla kaydedip kaydedemeyeceğinizi kontrol edin. Bu yöntem işe yararsa, soruna arka planda çalışan bir program veya hizmet neden oluyor olabilir. Yakın zamanda yüklediğiniz uygulama ve programların soruna neden olma olasılığı daha yüksektir.

Dosyalarınızı Sorunsuz Kaydedin

Çoğu durumda, klasör izinlerini değiştirerek veya programınızı yönetici ayrıcalıklarıyla çalıştırarak “Bu konumda kaydetme izniniz yok” hatasını düzeltebilmelisiniz. Değilse, can sıkıcı hata mesajını düzeltmek için yukarıda listelenen diğer yöntemlere başvurmanız gerekebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu