Blog

WTF Ne Demek? AFK, ASAP, ASL, ATM, LOL, BBL Kısaltmalarının Türkçesi

WTF kısaltması son zamanlarda Facebook, instagram, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya da yada Messenger ve Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamalarında karşınıza çıkmıştır.Dahası sosyal medyada İngilizce yazışmalar içerisinde birçok kısaltma görülmektedir. Bu kısaltmalar tüm dünyada kullanılır hale gelmiştir.

Özellikle sosyal medyada, video ve chat sitelerinde afk, asap, atm, bbl, wtf, lol, asl gibi kısaltmalara rastlamak mümkündür. Gençler arasında bu tür kısaltmalar son derece yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu tür kısaltmalar aynı zamanda birçok sosyal medya kullanıcısının merak ettiği konular arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Şimdi aslı WTF ne demek ona bakalım.

WTF Ne Demek?

Son yıllarda teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ile sanal dünyada ve sosyal medyada birçok jargon ortaya çıkmıştır. Wtf de bu jargonlardan biri olup çok sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Wtf bir kelime olmayıp, Türkçe bile değildir. İngilizce kısaltma olan Wtf, üç farklı kelimenin baş harfleri kullanılarak kısaltma oluşturulmuştur. Bu kısaltmayı kullanan birçok insan bu kelimenin gerçek manasını bilmemektedir.

Wtf her yerde ve herkes tarafından kullanılması gereken bir kelime olmamasının bilinmesi çok önemlidir. Daha çok samimi ortamlarda kullanılması ve kullanılırken de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu kısaltma bazı durumlarda çok kalp kırıcı olabilmektedir.

Wtf’nin açılımı ”What The Fuck” kelimelerinin kısaltmaları olarak kullanılmakta ve Türkçeye çevrilmesi de bu anlamda;

  • Yok artık
  • Oda ney
  • Lanet olsun
  • Bu da ney böyle

Anlamlara gelen şaşırma ünlemi olarak çevrilmiştir.

Wtf Nerelerde Kullanılmaktadır?

Wtf Kısaltmasının taşıdığı anlamı bilindiği zaman her yerde kullanılmasının ya da belki de kullanılmasının doğru olamayacağını söylemek yanlış olmamaktadır. Ancak bazen öyle durumlar oluşmaktadır ki, şaşırtıcı durumlar sosyal medyada kaçınılmaz olmaktadır.

Bu gibi durumlarda artık literatürlere geçmiş bu tür kısaltmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Wtf kısaltması da işte böyle durumlarda kullanılan oldukça yaygın bir kısaltmadır. Bu anlamda da eski kaba anlamını da kullanıcılar arasında yitirmiştir.

wtf ne demek

AFK, ASAP, ASL, ATM, LOL, BBL Ne Demek?

  • AFK – “Away From Keyboard” (bilgisayar ya da klavye başında değil)
  • ASAP – “As Soon As Possible” (mümkün olan en kısa zamanda)
  • ASL – “Age – Sex – Location” (yaş – cinsiyet – yer)
  • ATM – “At The Moment” (şuan)
  • LOL – ” Laughing Out Loud” (sesli gülüyorum)
  • BBL – “Be Back Later” (sonra döneceğim)

Şeklinde sıralanabilmektedir.

Wtf Nerelerde Kullanılmaktadır?

Wtf Kısaltmasının taşıdığı anlamı bilindiği zaman her yerde kullanılmasının ya da belki de kullanılmasının doğru olamayacağını söylemek yanlış olmamaktadır. Ancak bazen öyle durumlar oluşmaktadır ki, şaşırtıcı durumlar sosyal medyada kaçınılmaz olmaktadır. Bu gibi durumlarda artık literatürlere geçmiş bu tür kısaltmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Wtf kısaltması da işte böyle durumlarda kullanılan oldukça yaygın bir kısaltmadır. Bu anlamda da eski kaba anlamını da kullanıcılar arasında yitirmiştir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu