BlogSosyal MedyaWindows

Yaklaşık İşareti ~ Tilde İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Yaklaşık işareti diğer adı ile tilde işareti ( ~ ) excel tablolarında özel formülleri hesaplamalarda kullanılmaktadır. Kullanıcı sayfalarının sunucu tarafından belirlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca İspanyolcada n harfinin üstünde kullanılır ve ny olarak telaffuz edilir.

Bilgisayar kullanıcılarının çoğu profesyonel kullanıcılar olmadıkları için bazı durumlarda özel karakterlerin nasıl yapılacağını bilmemektedir. Yaklaşık işareti de bunlardan bir tanesidir. Yaklaşık işareti yani tilde işareti yapmanın birkaç kolay yolu bulunmaktadır.

Yaklaşık İşaretini Word Kullanarak Yapmanın Yöntemleri Nelerdir?

Bu işlemi Microsoft Word Belgesi ile yapmanın birçok yolu bulunmaktadır. İlk metot ASCII karakter kodunu kullanmak olacaktır. Klavyeden “Alt” tuşuna basılı tutulurken 0126 sayıları Num Lock kısmındaki rakamlardan tuşlanır. Böylece yaklaşık işareti yapılmış olur. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus; sayıların Num Lock tuş takımı ile yazılmış olmasıdır.

Diğer bir yol ise; sırasıyla ekle > simge > tüm simgeler sekmesi açıldıktan sonra karakter kodu olan yere 126 yazılır. Yaklaşık işareti mavi seçilmiş olarak karşınıza gelmiş olacaktır. Ekle tuşuna bastığınızda işareti kullanabilirsiniz.

Klavye tuşları kullanılarak yaklaşık işareti yapmak için; “AltGr” tuşuna basılı tutarken “ü” harfine bir kez bastıktan sonra tuşları bırakın. Boşluk tuşuna basıldığında yaklaşık işaretini yapmış olursunuz. Klavyeye baktığınızda yaklaşık işaretini “Ü” harfinin altında görebilirsiniz.

Charmap Kullanarak Yaklaşık İşareti Nasıl Yapılır?

Charmap, bilgisayarınızda bulunan özel karakterlerin bir haritasıdır. Bu haritaya ulaşabilmek için Windows tuşuna basıp “charmap” yazmalısınız. Karşınıza “karakter eşlem” sayfası açılacaktır. Bu sayfada bulunan “unicoda git” sekmesine 007E yazdığınızda yaklaşık işaretini getirmiş olacaksınız. Sonrasında sırasıyla seç- kopyala yaptığınızda karakteri kopyalamış olacaksınız.

İnternet Kullanarak Yaklaşık işareti Nasıl Yapılır?

İnternet ortamında yaklaşık işaretini bulmak daha kolay bir yöntem olarak görünmektedir. Ancak bilgisayar bilginiz geliştikçe bu yönteme ihtiyacınızın kalmadığını anlayacaksınız. Çünkü el alışkanlığı ve sık kullandığınız sembolleri ezberlemiş olacaksınız. Arama motorlarından herhangi birine yaklaşık işareti bilgisayarda nasıl yapılır, tilde işareti nasıl yapılır, tilde işareti, tilde yapma, yaklaşık sembolü gibi sorular sorarak işaretin görselini bulup kopyalayabilirsiniz. Kopyaladıktan sonra kullanmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

Bu yazımıza da mutlaka göz atın https://www.teknozum.com/tiktok-mesaj-gonderemiyorum-sorunu-ve-cozumu/

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu