Reklam Alanı
İnceleme 47 views 0

Yandex.Taxi ve Uber Taksi Uygulamaları Birleşti

2015 senesinden beri iyice yaygınlaşmaya başlayan taksi uygulamaları; Yandex.Taxi ve Uber 6 ülkede birleşme kararı aldı. Rusya’da faaliyet gösteren taksi uygulaması olan Yandex.Taxi ile çevrimiçi sürücülü araç kiralama uygulaması olan Uber, geçenlerde büyük bir anlaşma imzaladılar.

Güçlerini birleştiren Yandex.Taxi ile Uber, dijital dönüşüme ayak uydurarak yeni bir araç paylaşım projesi üzerinde çalışmaya başladı. Bu projenin, bireysel taşımacılık ile toplu taşımacılığa iyi bir alternatif olması düşünülüyor. Gelişen dijital dünyada bu projenin taşıma sektöründe %5 ila 7 arasında payı olması bekleniyor.

Yeni projeye dünyadaki birçok lokasyon eklenecek ve bu uygulamanın kullanıcıları dünyanın her yerinde bu hizmete hızlı bir şekilde ulaşabilecekler. Bu anlamda Londra’ya giden bir turist, Yandex.Taxi uygulaması ile taksi çağırabilecekken Rusya’ya giden başka bir turist de Uber uygulaması ile taksi çağırabilecek.

Yeni oluşturulan ortaklığın değeri 3,73 milyar $ olarak açıklandı. Bu proje için Uber, 225 milyon $, Yandex ise 100 milyon $ sermaye koyacak. Şirketin %59’una Yandex, %36’sına Uber sahip olacak. Geriye kalan paylar ise, çalışanlar ile paylaşılacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.