Blog

Yeni Nesil HDMI (HDMI 2.1)

Yeni Nesil HDMI (HDMI 2.1)

 Gelişen görüntü teknolojisi ile yeni nesil HDMI (HDMI 2.1) oldukça önemli hizmetler vereceğe benziyor. Görüntü girişi ve çıkışı alanında hizmet veren HDMI teknolojisi ilk çıktığı günlerde çok konuşulmuş ve sağladığı hizmet ile birçok insanın vazgeçilmezi olmuştur. Oldukça yaygın kullanılan ve bir standart oluşturan bu teknoloji, zaman içerisinde görüntü teknolojisinin de ilerlemesi ve yeni tür görüntülerin oluşması ile kendisini geliştirmeye devam ediyor. Özellikle 4k videolar yaygınlaştıktan sonra bilgisayardan televizyona görüntü aktarılırken yaşanılan sorunları önceki sürümünde ortadan kaldırmıştı. Ancak çok başka bir kalite standardına gelen görüntüleme teknikleri yeni güncellemeleri zorunlu kılıyordu.

10K Desteği Sunuyor

Son sürümleri ile birçok farklı platformda yardımcı olan yeni nesil HDMI (HDMI 2.1) teknolojisi televizyonlarda, bilgisayarlarda hatta oyun konsolları gibi daha çok fazla yerde yardımcı olmaya devam ediyor. Gelişen platformlar ve yeni sahalar gibi yeni nesil görüntülere de destek sunmaya devam ediyor. HDMI 2.1 ile gelen teknolojik yenilikten sonra yüksek çözünürlüğe sahip video ve görüntü aktarımı en üst seviyeye taşınmış durumda. Bu teknolojinin geliştiricileri tarafından yapılan açıklamada 10k ve 8k görüntüler için desteğini başarılı bir şekilde sunabileceğinden bahsedilmektedir. Ancak sözü edilen 10k desteği ile ilgili detaylı bir açıklama henüz mevcut değildir.

Rakiplerini Geçmeyi Başardı

Oldukça önemli bir pazar olan teknoloji dünyasında her gelişen uygulamaya yeni rakipler çıkabiliyor. Bu anlamda HDMI’ın da kendisine rakip olan Thunderbolt gibi alternatif teknolojiler var. Fakat yeni nesil HDMI (HDMI 2.1) ile rakiplerini geride bırakarak tekrar standardı belirleyen konumuna gelmeyi başardı. Bant genişliği 40 Gbps olan Thunderbolt’u geride bırakan HDMI 2.1’in bant genişliği 48 Gbps seviyesinde. HDMI’ın bir önceki teknolojisi olan HDMI 2.0 18 Gbps bant genişliğine sahipken çok kısa sürede kendisini katlayarak sektörün en önce gelen görüntü aktarma teknolojisi haline gelmeyi başardı. Görüntünün dışında ses aktarımı da yapan teknoloji, gelişmiş bir iş olan Audio Return Channel (eARC) teknolojisi de sunuyor. Bu anlamda sesin kalitesi hiç bozulmadan oldukça güçlü ve canlı bir şekilde aktarılmış oluyor.

 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize devam etmek için reklam engelleyiciyi kaldırınız.