Kapat
Sponsor Reklamlar
Yeni Web Sitesi Kuracaklarin Bilmesi Gerekenler
ÇözümNet 801 views 2

Yeni Web Sitesi Kuracakların Bilmesi Gerekenler

Yeni Web Sitesi Kuracakların Bilmesi Gerekenler

Değerli WebMaster adayları, şu an eminim ki kafanızda birçok soru ile karşı karşıya kalmışsınızdır. Ve belki de kendinizi bir bilinmeyene doğru yol alıyor gibi hissediyorsunuzdur. Nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuzdur. Teknozum ailesi olarak ortalama 2 senelik WebMaster deneyimimizin ardından karşılaştığımız sorunları ve çözümleri ile tavsiyelerimi sizlerle paylaşma gereği duyduk. Bu deneyimlerimiz bazen kendi hatalarımızdan bazense zaman içerisinde öğrendiklerimizden oluşmaktadır. Yeni Web Sitesi Kuracakların Bilmesi Gerekenler ile ilgili bu rehber yazımızı beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Yeni Web Site Kuracaklarin Bilmesi Gerekenler

Yeni Web Sitesi Kuracakların Bilmesi Gerekenler ; Başlarken

Şu an aklınızda muhteşem bir fikir vardır. Elbet de olmazsa olmaz bir domain yani sitenize isim buldunuz. Ve bu isim de boşta, kimse almamış. Ya daha önce alınmışsa, belki de Google da banlanmıştır, yani Google amcayı çok sinirlendirmiş ve Google’dan yasak yemiştir. Peki, şimdi bu konuda ne yapmanız gerekiyor? Aslında yapmanız gereken şey çok basit; satın almayı düşündüğünüz domaini Google Ban Kontrolünden geçirmelisiniz. wmaraci.com forumuna ait Google Ban kontrolünü tavsiye ediyoruz.

Yeni Web Site Kuracaklarin Bilmesi Gerekenler

Yeni Web Sitesi Kuracakların Bilmesi Gerekenler ; Domain Tamam, Sırada?

Domain kontrolünü başarıyla geçtiyseniz, artık gönül rahatlığı ile domaini satın alabilirsiniz. Domaini satın aldıktan sonra ise hosting yani siteniz için barınma konusu var. Yeni başlayan WebMaster adaylarının hosting olarak yerli hosting ve sürekli canlı destek veren hosting firmalarını öneriyoruz. Çünkü acemiliğin ilk zamanlarında kesinlikle ihtiyacınız olacak. Hosting seçiminiz limitsiz olsun, yani biraz paraya kıyın. Hosting firması olarak kayweb.net’i öneriyoruz. Canlı Destek konusundan çok iyiler ve her türlü size yardım ediyorlar; öyle ki teknozum ailesi olarak çok yardım aldık.

Yeni Web Site Kuracaklarin Bilmesi Gerekenler

Linux Hosting ya da Windows Hosting, Sizce Hangisi?

Linux Hosting ile yapabileceğiniz işler çok daha fazla. Ayrıca WordPress destekli çalışmakta. Alacağınız Linux Hosting ile WordPress destekli istediğiniz temaları kurabilirsiniz.

Yeni Web Sitesi Kuracakların Bilmesi Gerekenler ; WordPress Tema

WordPress tema seçiminiz elbette açacağınız sitenizin konusuna uygun olması gerekmektedir. Size tavsiyemiz sitenizin konusuna göre WordPress temanızı internette araştırmanız, gerekirse forum sitelerinden yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Ful temalarının demosu mevcuttur. Bu temaların demosunu kullanarak size uygun bir tema olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Yeni Web Site Kuracaklarin Bilmesi Gerekenler

Makale Konusu

Makale belki de domain ve hosting kadar önemli bir konu. Peki, makale Google için ne kadar önemli; cevap ise çok ama çok önemli. Makaleleriniz %100 özgün olmalıdır ve kelime sayısı minimum 300 olmalıdır. Özgünlük sitenize Google tarafından saygınlık kazandıracaktır. Google 300 kelimeden aşağı olan makaleleri pek de dikkate almıyor ve indekslemeyi geç yapıyor, yani Google sitenizi geç ziyaret edip arama sonuçlarına geç düşürüyor. Şayet makale yazmayı bilmiyorsanız makale hizmeti veren siteler mevcut. Yine bu konuda sizlere supericerik.com sitesini tavsiye ediyoruz. Sitede hazır makaleler olmakla beraber editörlük hizmeti de sunmaktadır. r10.net ve wmaraci.com forum sitelerinde de kişisel olarak makale yazan üyeler mevcuttur. Yalnız r10 forum sitesine üyelik davetiye usulü olarak gerçekleşmektedir.

Yeni Web Site Kuracaklarin Bilmesi Gerekenler

Makalelerinizi görsel desteklerle yayınlamak okuyucuyu sıkmayacaktır yani bu yönteme liste yöntemi denmektedir. Görsel desteklerinizin boyutunun büyük olması ve net olması ziyaretçilerinizin dikkatini çekecektir. Büyük bir dipnot; görsellerinizi sitenize yüklerken Türkçe karakter kullanılmadan kayıt edilmiş olması çok önemlidir. Yani görseli bilgisayarınıza indirirken ve isim verirken Türkçe karakterler (ğ-ü-ı-ö-ş-ç) kullanmayınız.

Sitenizde Kullanacağınız Eklentiler

Yeni Web Site Kuracaklarin Bilmesi Gerekenler

 1. AdSense Invalid Click Protector: Bu eklenti Google’dan Adsense onayı aldıktan sonra işinize yarayacak. Bu eklenti sitenizde görünen reklamların sürekli tıklanmalarını engellemek için kullanılıyor. Reklamların sürekli tıklanması Google Adsense tarafından olumsuz algılanır ve Adsense Ban olarak size geri döner, yani Google artık sitenizde reklamları göstermez ve yolun en başında tüm emekleriniz boşa gider.

Google Adsense başvurusu yapmadan önce şu aşamalardan geçmiş olmanız gerekmektedir.

 • Sitenize en az 100 makale giriniz.
 • Kullandığınız tema ful bir tema olsun.
 • Sitenizde yazarlarımız diye bir sayfa açınız.
 • Sitenizde “Künye” başlığı altında bir sayfa açın.
 1. WP-PostViews: Sitenizde makalelerinizin kaç defa okunduğunu gösteren bir eklenti. Temanızın bu eklentiye uyumlu olması gerekmektedir. Full temaların birçoğu bu eklenti ile uyumludur.
 2. WP Fastest Cache (Türkçe): Bu eklenti sitenizin yavaşlaması durumunda temizlik yaparak yeniden hızlandırmasına yardımcı olacaktır.
 3. All In One SEO Pack: Bu eklenti çok önemlidir. Bu eklenti ile sitenizin ana sayfa ayarlarınızı, başlık ayarlarını, özel yazı türü ayarlarınızı, görünüm ayarlarınızı, Web Yönetici Doğrulama ayarlarınızı, Google Ayarlarınızı vb. yapabilirsiniz.
 4. All In One WP Security: Bu eklenti sitenize yapılacak saldırıları ve spam olarak bırakılan mesajları engelleyecektir.
 5. Meta Tag Manager: Bu eklenti ile meta tag ayarlarınızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
 6. Instant Articles for WP: Bu eklenti Facebook da makalelerinizin yayınlanması ile ilgili bir makaledir.
 7. Yoast SEO: En önemlisini en sona sakladık. Bu eklenti makalelerini hazırlarken size Google’ın makalelerinizi sevmesi için tavsiyelerde bulunacaktır.
 8. Onesignal free web push notifications: One Signal Chrome ve Firefox tarayıcılarına, ister mobil, ister masaüstü olsun yeni yazılar hakkında bildirim göndermek için kullanılmaktadır.
 9. Accelerated Mobile Pages: Türkçesı hızlandırılmış mobil sayfalar demektir. Ziyaretçilere daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla Google tarafından desteklenmektedir.
 10. Antispam Bee: İstenmeyen yorumları engellemek için kullanılmaktadır.

Önemli bir dipnot: All In One Seo Pack ve Yoast Seo eklentilerini aynı anda kullanmayınız.

Seo Çalışması Nedir?

SEO çalışması sitenizi Google’a tanıtmaktır. Forum sitelerinde SEO çalışması yapan birçok kişiye ve şirkete ulaşabilirsiniz. Ancak size tavsiyem SEO çalışması için acele etmeyiniz. SEO çalışması almadan önce sitenizde en az 100 makalenin yayında olmasına, makalelerin günlük olarak girilmiş olmasına özen gösteriniz.

Yeni Web Site Kuracaklarin Bilmesi Gerekenler

Alacağınız SEO çalışmaları ortalama bir ay içerisinde etkisini göstermeye başlayacaktır. Bu SEO çalışmaları genellikle sosyal medya paylaşımları ve tanıtım yazılarından oluşmaktadır.

Ucuz Etin Yahnisi

SEO çalışması almadan önce SEO hizmeti alacağınız kişiyi iyice araştırınız. 100 forum sitesi 20 ₺ gibi hizmetlere kesinlikle itibar göstermeyiniz, aksi halde sitenizi intihara sürüklemiş olursunuz ve böyle bir çalışma Google’ın gözünde hiç de hoşuna gitmeyecektir. Çalışma almadan önce mutlaka örnek bir çalışma isteyiniz.

Siz Seo İçin Ne Yapabilirsiniz?

Sitenizi yavaş yavaş sizde tanıtabilirsiniz. Bu tanıtıma izin veren forumlar var. Bunlardan bazıları;

 • donanimhaber.com
 • r10.net
 • wmaraci.com
 • frmtr.com

Bu forumlar Google tarafından çok seviliyor ve Alexa sıralamanıza olumlu etki yapıyor. Sitenizin tanıtım yazıları en az yine 300 kelime olsun. Tanıtım yazınızda sitenizin adresini link vermeyi unutmayınız.

Google Analytics’e Kayıt

Google Analytics sitenize gelen anlık ziyaretçileri görebileceğiniz bir sistemdir. https://www.google.com.tr/intl/tr/analytics/ sitesine girerek burada bir hesap oluşturun. Hesabınızı oluşturduktan sonra Mülk Ayarları kısmına gelin. Burada UA- ile başlayan izleme kimliğini göreceksiniz. Bu izleme kimliğini yukarıda bahsettiğimiz All In One Seo eklentisi içinde Google Analytics kısmına yapıştırıp kaydedin. Artık ziyaretçilerinizi takip edebilirsiniz.

Yeni Web Site Kuracaklarin Bilmesi Gerekenler

Hit Zamanı

Sitenizin ismini belirlediniz, temanızı aldınız, makalelerinizi yayınlamaya başladınız. Ama bir şey eksik gibi hissedebilirsiniz, hit. Hit sitenize gelen ziyaretçiler demektir. Sitenize hit çekmek için makalelerinizin adresini sosyal paylaşım platformlarında paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Google Adwords’de sitenize uygun bir makalenin reklamını verebilirsiniz. Günlük ortalama tıklama başı 0,01 ₺ ödeyerek sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz. Ayrıca makalenizi Facebook da paylaşarak “Gönderiyi Öne Çıkar” özelliği sayesinde binlerce kişiye erişebilir, ayrıca makul fiyatlarla sitenize hit çekebilirsiniz.

UYARILAR;

 • Lütfen forumlarda dolaşan hit sağlayacaklarını söyleyen hiç bir kimseye itibar göstermeyiniz. Şayet öyle bir şey olsa kendilerine faydaları olurdu.
 • Hit getiren herhangi bir uygulama ve programdan uzak durunuz. Şundan emin olun Google amca çok ama çok zeki.

Artık Hazırsınız, Şimdi Sabır Zamanı

Değerli teknozum takipçileri, teknozum ailesi olarak Yeni Web Sitesi Kuracakların Bilmesi Gerekenler için web sitesi kurmaya adım atan adaylara bir yol haritası belirledik. Bu yol haritasını size an basit ve sade şekliyle sunmaya çalıştık. Bundan sonra size düşen sitenizle ilgilenmeniz ve sitenizi gün be gün büyütmenizdir. Daha fazla soru ve sorunlarınız için yorum bırakabilirsiniz.

TeknoZum Ailesi

*Makalenin bir kısmının yada tamamının kaynak gösterilmeden yayınlanması bilişim suçuna girer. Böyle bir durumun tespiti durumunda TeknoZum ailesi olarak gereken tedbirler alınacaktır.
abdullah yanarateş

“Yeni Web Sitesi Kuracakların Bilmesi Gerekenler” üzerine 2 yorum

 1. Furkan EMEK dedi ki:

  Yeni site kuranlar için bilgilendirici ve çok faydalı bir yazı olmuş. Elinize sağlık

  1. Abdullah YANARATEŞ dedi ki:

   Teşekkürler, eksik gördüğünüz kısımlar var ise lütfen mesaj bırakınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.