BlogWindows

Windows Yerel Disk Boyutları Nasıl Değiştirilir

yerel disk c nasıl genişletilir, yerel disk d genişletme, windows 8 sabit disk sürücü boyutunu değiştirme, windows 8 disk bölümleme, windows 10 d sürücüsü genişletme, yerel disk c kaç gb olmalı, ana disk değiştirme, yerel disk c küçültme

Yerel Disk Boyutları Nasıl Değiştirilir

Sabit diskimizin bölümleri anlamına gelen yerel diskler çoğu zaman bilgisayarımızla beraber ayarlanmış olarak gelmektedir. Yerel disk boyutları bazen bizim istediğimiz boyutlarda olmadığı için değiştirme ihtiyacı hissederiz. Sistem dosyalarının yani Yerel disk (:C) veya kişisel dosyaların yani yerel disk(:D) yi farklı boyutlandırma ihtiyacı hissedebiliriz. Ya da bilgisayarımıza C yada D dışında bir yerel disk eklemek isteyebiliriz. Program kurarken, dosya depolarken bazen bize sorun yaratan bu boyutları değiştirmemiz gerekebilir. Peki yerel disk boyutu değiştirmek mümkün müdür? Mümkünse nasıl yapılır? Bu sorulara hep beraber cevap bulacağız.

Yerel disk boyutu nasıl ayarlanır?

Yerel disk boyutunu değiştirmenin birden fazla yöntemi vardır. Bilgisayarımıza format atarak, disk yönetimi veya yeni bir program yardımı ile yerel disk boyutunu değiştirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Program kullanmayı düşünürseniz Easeus Partition Master isimli program ile bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz

Disk Yönetimi ile Yerel Disk Boyutunu Ayarlama

Windows bileşenlerinden biri olan disk yönetimi ile disk boyutu değiştirme işlemini ek bir programa ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz. Disk yönetimine ulaşmak için başlat menüsünde bulunan arama çubuğuna sabit disk yazmanız gerekmektedir. Karşımıza gelen ekrandan sabit disk bölümleri oluştur veya birleştir seçeneği ile disk yönetimine ulaşabilirsiniz.

Yerel Disk Boyutları Nasıl Değiştirilir

Karşımıza gelen ekranda bilgisayarımızda bulunan yerel disklerin listesi ve altında sabit diskin parçalarını gösteren bir bölüm bulunmaktadır.  Yerel disk listemizde bulunan listeden küçültmek istediğimiz diske tıklıyoruz ve “birimi küçült seçeneğine tıklıyoruz”.

Yerel Disk Boyutları Nasıl Değiştirilir

Sonrasında karşımıza çıkan menüden küçülteceğimiz sabit diskin yeni boyutunu MB cinsinden yazarak küçült butonuna tıklıyoruz. Sonrasında küçültme miktarımız alta “ayrılmamış alan” olarak gelecektir.

Yerel Disk Boyutları Nasıl Değiştirilir

Bu boş alan ile yeni disk oluşturmak için ayrılmamış alana sağ tıklayarak yeni basit birim seçeneğini seçiyoruz.

Yerel Disk Boyutları Nasıl Değiştirilir

Karşımıza gelen ekrandan yeni birimin boyutunu yazarak ileri düğmesini tıklıyoruz sonrasında karşımıza gelen ekrandan sürücümüze bir harf seçip ileri düğmesine tıklıyoruz.

Yerel Disk Boyutları Nasıl Değiştirilir

Bilgisayarımız yeniden başladıktan sonra işlemimiz tamamlanacakır. 

Disk Boyutu Artırma

Sabit Disklerden birinin boyutunu küçülttüğümüzde oluşan ayrılmamış alanı farklı bir yerel diske ekleyebiliriz. Bu işlem için boyutunu artırmak istediğiniz yerel diske sağ tıklayarak “birimi genişlet” seçeneğini seçmelisiniz.  Karşımıza gelen ekrandan ileri düğmesini tıkladığınızda resimdeki menü karşınıza gelecektir. Bu menüden gerekli boyut ayarlamalarını yaparak ileri düğmesine tıklamamız sonrasında son düğmesine tıklamamız gerekmektedir. Bu adımları uyguladıktan sonra sabit disk boyutunu değiştirme işleminiz tamamlanacaktır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı