BilimBlog

Yıldırım Nedir? Nasıl Oluşur? Yıldırım Nereye Düşer?

Hepimiz günlük hayatımızda yıldırım görmüşüzdür. Ayrıca gök gürültüsünün şimşekten sonra geldiğinin öğretildiği, ışığın sesten daha hızlı hareket ettiğine dair bir örnek olan okul dersleriyle ilgili anılarınız da olabilir.

Hiç yıldırımın her zaman yere çarptığını merak ettiniz mi ? Bu yazıda tam da bu konudan bahsedeceğiz. Yıldırıma neyin sebep olduğunu anlayarak başlayacağız ve ardından türlerine bakacağız. Ayrıca yıldırım sırasında alınabilecek güvenlik önlemlerinden de bahsedeceğiz.

Yıldırım Neden Olur?

Yıldırım, atmosferde elektrik yükünün birikmesi nedeniyle meydana gelen doğal bir olgudur. Bu, elektriğin boşalmasına neden olan bir elektrik alanı oluşturur. Yıldırım genellikle gök gürültülü fırtınalardan kaynaklanır ve son derece tehlikeli olabilir. 

Yıldırım hakkında bilgi edinmek için önce potansiyel farkın ne olduğunu anlamalıyız. Suyun akışını düşünün. Yere su dökerseniz, su, yüksek konsantrasyonlu bir bölgeden (dökülmenin olduğu alan) düşük konsantrasyonlu bölgelere (çevredeki alanlar) doğru akacaktır.

Elektrik de benzer şekilde işlev görür, iki bölge arasındaki potansiyel fark veya voltaj nedeniyle akar. Potansiyel fark, elektriğin yüksek potansiyelli bir bölgeden düşük potansiyelli bir bölgeye akmasına neden olan şeydir. 

Yıldırım aslında doğal bir elektrik boşalmasıdır; bir bulutun içinde, farklı bulutlar arasında veya bulut ile yer arasında olabilir. İki bölge arasında (atmosferde veya yerde) yüksek bir potansiyel farkı olduğunda, ani bir elektrik boşalması olur.

Bu ani deşarj, potansiyel farkı anlık olarak dengeleyen yıldırımdır. Aynı zamanda büyük miktarda enerjinin salınmasına da yol açar. Bu enerji, çevredeki havayı güneşin yüzeyinden daha yüksek sıcaklıklara ısıtır. 

Havanın bu hızlı ısınması gök gürültüsü olarak duyduğumuz yüksek bir ses yaratır. Işık sesten çok daha hızlı yol aldığı için şimşekten biraz sonra duyarız. 

Bulutlarda Elektrik Yükleri Nasıl Oluşur?

Yıldırımın iki bölge arasındaki potansiyel farklardan kaynaklandığını varsayarsak, ilk etapta bulutlarda elektrik yüklerinin nasıl oluştuğu merak edilebilir. Bu, bulut içindeki birbirine sürtünen parçacıklar nedeniyle olur. 

Su, Dünya’dan buharlaştığında, buhara dönüşür ve daha sonra bulutları oluşturmak için bir araya toplanır . Büyük bir bulutta, alt bölgeler nispeten ılık su buharından oluşur. Üst bölgelerde, sıcaklık önemli ölçüde daha düşüktür.

Orada su buharı buza dönüşür. Bu buz kristalleri ve su damlacıkları birbirine sürtündüğünde elektrik yükü oluştururlar. Bu, saçımıza bir tarak sürttüğümüzde olana benzer ve küçük kağıt parçalarını alabilen elektrik yükleri üretir.

Daha hafif, pozitif yüklü parçacıklar bulutun tepesinde toplanır. Daha ağır, negatif yüklü parçacıklar bulutun dibinde birikir. Yeterli şarj olduğunda, iki bölge arasında yıldırım oluşur.

Yıldırım Türleri

Temel olarak üç tür yıldırım vardır: bulut içi, buluttan buluta ve buluttan yere. Kuru şimşek, ısı şimşeği ve top şimşek gibi diğer varyantlar da daha nadir olmalarına rağmen mevcuttur.

 • Bulut içi yıldırım: Bu, bulutun içinde, farklı bölgeleri arasında elektrik boşalması meydana geldiğinde meydana gelir. Bulutun içinde ışık parlamaları olarak görünür ve ayrıca gök gürültüsü üretebilir.
 • Buluttan buluta yıldırım : İki farklı bulut arasında elektrik boşalması meydana geldiğinde meydana gelir. Parlak bir görsel efekt üretir ve ayrıca gök gürültüsü üretebilir.
 • Buluttan yere yıldırım: Bu, bulut ve yer arasında potansiyel bir yük farkı olduğunda meydana gelir. Fark yeterince büyük olduğunda, bir şimşek havadan geçerek yere ulaşır.

Kuru şimşek, yağış olmadığında meydana gelen şimşektir. Fırtınaların yağış olmadan oluştuğu ve son derece tehlikeli orman yangınlarını başlatabileceği kuru bölgelerde meydana gelir.

Isı yıldırımı, görünür olmasına rağmen duyulamayacak kadar uzakta olan yıldırım anlamına gelir. Son olarak, şimşek topu parlayan, küresel bir ışık topu olarak görünen nadir bir yıldırım türüdür. Bu yıldırım şeklinin nedeni hala tam olarak bilinmiyor.

Yıldırım Her Zaman Yere Düşer mi?

Hayır, yıldırım her zaman yere düşmez. Aydınlatma, bulutlar arasında (“buluttan buluta”) veya hatta bir bulutun içinde (“bulut içi”) gerçekleşebilir. Yıldırım çarpmalarının yalnızca yaklaşık %20’si yere düşer ve “buluttan yere” yıldırım olarak bilinir. 

Buluttan buluta yıldırım, iki bulut arasında bir elektrik boşalması meydana geldiğinde meydana gelir. Bulut içi şimşek, aynı şey tek bir bulutun içinde, farklı bölgeleri arasında olduğunda meydana gelir. Bu ikisi yıldırımın yaklaşık %80’ini oluşturur.

Buluttan yere yıldırım, bir bulut ile yer arasında bir elektrik boşalması meydana geldiğinde meydana gelir. Bu oldukça tehlikeli olabilir, muhtemelen canlılara zarar verebilir veya mülke zarar verebilir. Bu nedenle, daha sonra tartışacağımız gök gürültülü fırtınalar sırasında güvenlik önlemleri almak önemlidir.

Yıldırımları Bir Eve Ne Çeker?

Yıldırım genellikle gökdelenler, ağaçlar vb. gibi yüksek nesnelere çarpar, ancak insanlar dahil yerdeki herhangi bir nesneye de çarpabilir. Yıldırımları bir eve çeken faktörler arasında yükseklik, konum, kullanılan malzemeler vb. sayılabilir. Yıldırım son derece tehlikelidir, bu nedenle kişinin evinin etrafına güvenlik önlemleri alması önemlidir.

Aşağıdaki faktörler bir evin yıldırımı nasıl çekeceğini belirler:

 • Yükseklik : Uzun nesnelerin şimşeği çekme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, çevredeki binalardan ve alanlardan daha yüksek olan bir evin yıldırım çarpması riski daha yüksektir. 
 • Konum : Yüksek sıklıkta gök gürültülü fırtınaların olduğu bölgelerde, evin yıldırım çarpması olasılığı daha yüksektir.
 • Kullanılan malzemeler : Ev metalik malzemeden yapılmışsa (örneğin, metal çatı, metal oluklar vb.), o zaman yıldırım çekebilir.
 • Elektrik tesisatı : Bir evdeki hatalı elektrik yolu, elektrik yüklerinin takip etmesi için bir yol oluşturarak yıldırım çarpması olasılığını artırabilir.
 • Çevredeki alanlar : Bir tepenin üzerinde bulunan bir evin, bir vadide inşa edilen bir eve kıyasla yıldırım çarpması olasılığı çok daha yüksektir. Ayrıca, çevredeki binalar yüksek olduğundan, evin darbe alma olasılığı daha düşük olacaktır. 

Ev sahipleri, daha sonra tartışacağımız bu riskleri azaltmak için adımlar atabilir.

Yanınıza Yıldırım Düştüğünde Ne Olur?

Yanınıza yıldırım düştüğünde oldukça tehlikeli olabilir. Etkilerin yoğunluğu, vuruşa ne kadar yakın olduğunuza bağlı olacaktır. Yakındaysanız, bir şok dalgası yaşayabilirsiniz; uzaktaysanız, yerin sarsıldığını hissedebilirsiniz.

Şimşek çok yakınınıza düşerse, muhtemelen yüksek bir çatlama sesi ve yoğun bir ısı dalgasının eşlik ettiği parlak bir ışık parlaması görürsünüz. Elektrik boşalmasından kaynaklanan bir şok dalgası da hissedebilirsiniz.

Darbeden biraz uzaktaysanız, yerin sallandığını hissedebilir ve yüksek bir ses duyabilirsiniz. Dışarıda, bu özellikle sarsıcı olabilir. 

Orman yangınlarına, elektrik kesintilerine ve binaların hasar görmesine neden olabileceğinden, uzaktaki yıldırımlar bile tehlikeli olabilir. Elektrik dalgalanmaları yoluyla elektronik cihazlara da zarar verebilirler.

Yıldırım Genellikle Nerelere Düşer?

Buluttan yere yıldırım, yerdeki herhangi bir nesneye çarpabilir, ancak daha uzun nesneleri vurma olasılığı daha yüksektir. Yıldırım çarpmasını belirleyen, alanın açıklığı gibi birkaç başka faktör daha vardır.

Genellikle yıldırım, ağaçlar, direkler ve gökdelenler gibi daha uzun nesnelere düşer. Bunun nedeni, elektrik yükünün en güçlü olduğu gök gürültüsü bulutlarının tabanına daha yakın olmalarıdır.

Yıldırım, çevrede yüksek nesnelerin bulunmadığı tarlalar, otoparklar vb. gibi açık alanlara da çarpabilir. Dağlar ve sırtlar gibi yüksek alanlara da genellikle yıldırım düşer.

Kentsel alanlarda, genellikle yüksek binalar ve diğer yapılar yıldırımları çekerek yerdekileri güvende tutar.

Yıldırım ve Fırtına Sırasında Kişi Kendini Nasıl Koruyabilir?

Buluttan yere yıldırım son derece tehlikeli olabilir. Bu nedenle, fırtınalar sırasında kendinizi ve başkalarını korumak için önlem almak gerekir. Bunlar, evlerin inşası sırasında ve sonrasında her iki adımı da içerir.

Bina sahipleri, çarpmalardan kaynaklanan hasar riskini azaltmak için yıldırımdan korunma sistemleri kurabilirler. Bunlar genellikle binanın çatısına monte edilmiş ve toprağa bağlı bir metal çubuk/iletkenden oluşur. 

Yıldırım çubuğa çarptığında, elektrik yükü, binaya ve içinde oturanlara zarar vermeden güvenli bir şekilde zemine iletilir. Bunun yanı sıra, fırtınalar sırasında hepimizin takip edebileceği bazı ipuçları var:

 1. İçeride olun : Fırtına sırasında açık alanlar oldukça risklidir. Kişinin bir binanın içinde sığınak bulması gerekir. Yakınlarda bir bina yoksa tamamen kapalı bir araç da daha güvenlidir.
 2. Pencerelerden, metal nesnelerden ve sudan uzak durun : Fırtına sırasında pencerelerden uzak durmalısınız. Ayrıca sıhhi tesisat veya elektrik sistemleri ile temastan kaçınmalısınız. Su aynı zamanda elektriği de iletebilir, bu nedenle bu tür zamanlarda yüzmekten veya kayıkla gezmekten kaçının.
 3. Hassas elektronik cihazların fişini çekin : Yıldırım elektrik dalgalanmalarına neden olarak cihazlara zarar verebilir. Bu nedenle, gök gürültülü fırtınalar sırasında pahalı, hassas elektronik cihazları fişten çekmeye çalışın.

Sonuç Olarak

Bu yazımızda yıldırımın nasıl oluştuğunu inceledik. Çeşitlerine baktık ve yıldırımların sadece %20’sinin yere düştüğünü öğrendik; kalan vuruşlar bulutlar arasında veya tek bir bulutun içinde gerçekleşir. Buluttan yere yıldırım son derece tehlikeli olabilir, bu nedenle güvende kalmak için önlem almak gerekir. 

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu