Kapat
Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar
Yurt Dışı Alışverişlerde Sık Sorulan Sorular
İnternet 150 views 1

Yurt Dışı Alışverişlerde Sık Sorulan Sorular

Yurtdışından alışveriş yapmak isteyenlerin akıllarına takılan bazı soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Eğer bunlar dışında merak ettikleriniz varsa konu altından yorum olarak bize sorabilirsiniz.

Takipli kargo takipsiz kargo farkı nedir?

Takipsiz kargo, ürünün normal posta gibi gelmesidir. Hani gelen faturalarınız apartman girişine bırakılıyor ya tıpkı o şekilde postacı gelir kapının girişini paketi bırakır ve gider. Size haber vermez. Paketi teslim aldınız mı? almadınız mı? umurunda olmaz. Hiçbir yere kayıtlı olmadığı için bir başkası paketinizi alıp gitse yapabileceğiniz bir şey yok.

Takipli kargo ise, siz imza atmadığınız sürece teslim edilmeyen kargo çeşididir. Üstelik takipli kargolar daha hızlı gelir.

O yüzden takipsiz kargo 1-2 $’lık ürünler için tercih edilebilir. Ama yüksek tutarlı ürün satın aldığınızda kesinlikle önermiyoruz.

Gümrük vergisi ne kadar ödeniyor? Neye göre değişiyor?

Gelen tüm kargolar İstanbul’da toplanıyor. Paket içeriğine göre bir değer biçiliyor. Eğer ürün 30$ üstündeyse ve Avrupa dışındaki (Amerika ve Çin dahil) diğer ülkelerden geliyorsa %20, Avrupa ülkelerinden geliyorsa %18 vergi ekleniyor. Bu ücreti kargocu kapınıza geldiğinde nakit olarak ödüyorsunuz. Gümrük vergisi kartla yada havale ile ödenmez.

Ancak bu konuda PİM (Posta İşleme Merkezi) detayı var. Çok nadir yaşansa da adetli ürün siparişlerinde yaşanabilen sinir bozucu bir durum. Gümrük memuru gelen paket içerisindekilerin ticari amaçla getirildiğini düşünebilir. Böyle bir durumda ürünü almak için bizzat PİM’e gitmeniz ve memuru ikna etmeniz gerekiyor.

Mesela 20 adet telefon kılıfı sipariş ettiniz diyelim, neden bu kadar fazla olduğunu gümrük memuruna açıklamanız gerekiyor. Söylediklerinizi kabul ederse gümrük vergisini ödeyerek siparişinizi alabiliyorsunuz. Ancak bu olabilecek en kötü senaryo.

Onun dışında aldığınız ürün ne kadar pahalı olursa olsun gümrük memuru buna karışamaz. Vergisini ödedikten sonra hiçbir sorun çıkmaz.

Burada dikkat etmeniz gereken; yurt dışı alışverişlerde maksimum 30 kg sınırı var.

Delici, kesici, patlayıcı, ilaç ve kimya sanayi ürünler gümrükten geçmez. Aynı üründen 3 taneden fazla olursa gümrükte takılma durumu olabilir.

Aliexpress – Bangood – Gearbest gibi sitelerin farkı nedir?

Türkiye’den örnek verecek olursak Aliexpress, N11 mantığıyla çalışıyor. İçerisinde binlerce satıcı var ve bu satıcıların ürünlerini satıyor. Her satıcı ürünü kendi işleme sokuyor.

Ancak Gearbest ve Banggood kendi adına satış yapıyor. (Hepsiburada mantığı)

Yurtdışından komple bilgisayar toplasak daha ucuza gelir mi?

Kesinlikle hayır. Donanımları parça parça aldığınızda ve daha uygunsa toplama kasa yapabilirsiniz. Komple olunca kasa olarak satın alırsa paket ağırlaşacak, kargo yükselecek ve sonucunda gümrüğe takılma ihtimali artacaktır.

Burada size tavsiyemiz; ciddi fiyat farkı çıkan bütün parçaları yurtdışından alıp diğerlerini yerli firmalardan alarak kasa toplamanız daha mantıklı olacaktır.

Çin malı ürünler gerçekten kalitesiz mi?

Çin üretim konusunda son yıllarda kalite standartlarını oldukça yükseltti. Tabi 1 milyoncudaki Çin malı ürünlere göre konuşmak doğru olmaz. Çin’in de marka olan ürünlerini satın aldığınızda hiçbir sıkıntı yok. Aynısını yerli malı ürünler için de söyleyebiliriz. Örneğin; İzeltaş tornavida ile markasız bir tornavidayı karşılaştırmak ne kadar doğru olur?

Yurtdışı alışverişlerde kapıda ödeme yapılabiliyor mu?

Kapıda ödeme seçeneği yok. Web sitesi üzerinden kredi kartı veya online alışverişe açıksa banka kartı üzerinden ödüyorsunuz veya site ile anlaşmaları varsa diğer ön ödemeli (ininal, enpara vb.) kartlarda yurtdışı alışverişlerde kullanılabiliyor. Kısacası Türkiye’den internet alışverişi yapmaktan bir farkı yok.

Hesabınızdan çekilecek tutar Dolar yada Euro karşılığı TL olarak çekilir.

Amazon’da kredi kartı bilgilerini önce giriyorsunuz, ürün stokta var mı? diye kontrol ediyorlar ve son aşamada parayı kartınızdan çekiyorlar. Diğerlerinde öncelikle karttan para çekiliyor daha sonra ürünü eğer yollayamayacaklarsa para iade ediliyor.

Çin’den telefon almak yasak mı?

Evet. Sadece telefon değil içine sim kart takılabilen akıllı saat, tablet vb. her çeşit ürünün satın alımı yasak.

Ürün gümrükte kalırsa nasıl haberimiz olur?

Ya telefon ediyorlar ya mail ya da mesaj atıyorlar mutlaka haberiniz olur. Ancak PTT’de eğer değerine göre bir şey biçilemediyse bu durumu bildiren bir posta geliyor.

admin

“Yurt Dışı Alışverişlerde Sık Sorulan Sorular” üzerine 1 yorum

  1. samet uygun dedi ki:

    Şu an dolar yüksek olduğu için ne tr den ne yurtdışından bişey alamıyoruz. Ama merak ettiğim bir kaç şey vardı yazdığınızdan öğrendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.