Reklam Alanı
yüzen kent
İnternet 93 views 0

Yüzen Kent Tasarlanıyor!

Son zamanların merakla beklenen projesi, hayata geçmeye hazırlanıyor. California merkezli Seastanding Institute firması uzmanları, gezegenin ilk yüzen kentini kurmaya karar verdi. Projenin en büyük finansörü olan PayPal’ın kurucusu Peter Thiel, aynı zamanda kurduğu bir diğer şirket Seastanding Institute’le bu tarz projeler üzerine çalışıyor. Görünüşe bakılırsa çalışmalarına hız vermiş durumda. Planlanan ise ilk çalışmaların 2020 yılında başlaması. Pasifik Okyanusu’nda kendine yer bulacak olan bu yüzen kent, tahmin edebileceğiniz gibi dünyada bir ilk olacak. 2018 Ocak’ta projeyi test amaçlı bir platform kurmak için Fransız Polinezyası ile anlaşan firma, bu kenti Tahiti yakınlarında kurmayı amaçlıyor.

Nasıl Bir Kent?

Tamamlandığında deniz petrol platformuna benzeyeceği söylenen bu kentin hiçbir hükümetle bağlantısı bulunmayacak ve tamamen kendi kanunlarına göre düzeni işleyecek. Bu bağımsız yapı, her biri 270 kişiye ev sahipliği yapabilecek yüzlerce platformdan oluşacak. SeasteadingInstitute başkanı Joe Quirk, New York Times’a bir açıklama yaparak, bu yüzen kentin bağımsız bir kent olacağını doğruladı. Bahsi geçen platformlardan her birinin 15 bin dolara, ilk projenin tamamının ise 167 bin dolara mal olacağı belirtildi.

Neler Bulunacak?

Normal kara kentlerinde bulunmakta olan ofisler, oteller, restoranlar, çeşitli kurumlar ve tabii ki evler bu kentte de kendine yer bulacak. 2050 yılında birçok yüzen kent görebileceğimizi söyleyen Quirk, nu yapının kent yerleşimine daha uygun olduğu görüşüne sahip. Her sabah okyanusun farklı bir bölümünde uyanmak ilginç bir his olsa gerek. Bu şanslı kişilerden biri olmanın bedelinin, standartların hayli üstünde bir bedel olacağı kesin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.