Blog

Zararlı Sitelere Erişimi Engelleme

Zararlı Sitelere Erişim Nasıl Engellenir

Günümüz teknolojisinde internet her ne kadar faydalı olsa da bazen zararlı içerik bulunduran siteler karşımıza çıkabiliyor. Özellikle de çocuklarımız da interneti kullanıyorsa onların kötü alışkanlıklardan korumanın en önemli yollarından biri internette zararlı şeyleri özendiren, zararlı içerik bulunduran sitelerden uzak tutmak olacaktır. Zararlı siteleri engelleyerek bu sorundan özellikle çocuklarımızı uzak tutmak mümkün. Zararlı sitelere erişimi engelleme farklı yollarla gerçekleştirmek mümkündür.

Tarayıcı Ayarları Değiştirerek

Tarayıcı ayarları değiştirmek herkesin kolayca aşacağı bir yöntem olsa da size yine de yardımcı olabilir. Öncelikle tarayıcınıza giriş yapın ardından tarayıcı ayarlarına girin

 

İnternet seçenekleri bölümüne girip içerik seçmesini seçerek aile korumasını aktifleştirebilir veya aile koruması ayarlarını yapabilirsiniz.

Ayrıca yine aynı menüde bulunan güvenlik sekmesi ile güvenilen ve yasaklı siteleri ayarlayabilir ve istediğiniz siteleri engelleyerek istediğiniz siteye izin verebilirsiniz.

Yazılım Yükleyerek

İnternette sörf yaparken zararlı siteleri engellemek için tasarlanmış özel ücretli yada ücretsiz programlar bulunmaktadır. Bu yöntem tarayıcı ayarlarını değiştirmekten daha basit ve daha güvenlidir. Genellikle engellemek istediğimiz sitelerin benzerlerinden çokça bulunmaktadır. Bu bağlamda bir yazılım kullanmak daha yararlı olacaktır. Sosyal paylaşım sitelerinin çoğalmasıyla zararlı içerik bulunduran siteler her yerde karşımıza çıkmaya başladı. Tarayıcı da dolanırken bir anda girdiğiniz site eğer sizin için zararlı ise  direk engelleyebilen bu yazılımlar sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Bu programlar sizi sahte yazılımlı online alışveriş sitelerinden uzak tutma konusunda gayet yardımcı olacaktır. Zararlı siteleri engellemek için kullanılan yazılımların en çok kullanılanları:

K9 Web Protection

Kapsamlı ve ücretsiz olan bu filtre programı ile bilgisayarınızda yapılan internet aktivitelerini takip edebilir ve kötü amaçlı siteleri engelleyebilirsiniz.

eBlaster

Ücretli olmakla birlikte deneme sürümüne sahip olan eBlaster uygulaması ile evinizin yada işyerinizin internetini filtreleyebilir, kullanıcıların işlemlerini rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Child Control

Ebeveynler için hazırlanmış bu filtre uygulaması ile istediğiniz kelime gruplarını filtreleyebilirsiniz. Sitelerde filtrelediğiniz kelime grubuna ait içerik bulunursa bu uygulama siteye erişimi engelleyecektir.

Spector Pro

Diğer filte yazılımlarına göre daha kapsamlı ve kullanımı kolay olan Spector Pro uygulaması ile çocuklarınız, çalışanlarınız ve öğrencileriniz için internetinizi rahatlıkla filtreleyebilir ve takip edebilirsiniz.

ZoneAlarm SocialGuard

Facebook kullanan kullanıcılar için tasarlanmış bu filtre programı çocuğunuzun Facebookta dolaşırken içinizin rahat etmesini sağlayacaktır. Bu filtre programı çocuğunuzun Facebookta dolaşırken bütün ekranlarını kayıt altına alır ve istediğiniz zaman okumanızı sağlar. Çocuğunuzun özgürlüğüne karışmadan korumak istiyorsanız bu uygulamayı kesinlikle tavsiye ediyoruz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize devam etmek için reklam engelleyiciyi kaldırınız.